Nasdaq klesl o pět procent, Nikkei na pětiměsíčním minimu

New York – Americké akcie pokračují v propadu stejně jako v minulých dnech a postihují je další velké ztráty. Nejvýznamnější indexy odepsaly přes čtyři procenta, zatímco index technologického trhu Nasdaq dokonce přes pět procent. Zaznamenal tak největší propad od ledna 2009. Na propad na amerických burzách navázaly také japonské akcie. Investoři neskrývají obavy z citelného zpomalení ekonomiky, které by podle nich mohlo ještě více zkomplikovat již nyní dost složitou situaci zadlužených zemí eurozóny.

Zdroj: ČTK / Iris Autor: AP Photo/Jin Lee (ČTK/AP)

Dow Jonesův index uzavřel den propadem o 4,31 procenta, když odepsal 512,76 bodu a skončil na hodnotě 11 383,68 bodu. Propad tak hluboko zažil index naposledy v říjnu 2008 v návaznosti na pád banky Lehman Brothers. Širší index S&P 500 propadl na 1200,07 bodu, když odepsal 4,78 procenta, zatímco Nasdaq Composite odepsal celých 5,08 procenta a propadl se na 2556,39 bodu.

Manažer investiční společnosti Wedbush Morgan Stephen Massocca:

„Dluhové problémy v Evropě, hlavně růst výnosů italských a španělských státních dluhopisů, investory nutí hromadit hotovost.“


Na propady v Evropě a ve Spojených státech navázaly také japonské akcie. Hlavní index Nikkei 225 odepsal 359,30 bodu a obchodní den uzavřel propadem o 3,72 procenta na hodnotě 9299,88 bodu. Ocitl se tak nejníže za posledních asi pět měsíců. Širší index Topix odepsal 3,1 procenta na 800,96 bodu. Pod výprodejovým tlakem jsou i další asijské trhy. Hlavní index burzy na Tchaj-wanu odepsal 5,6 procenta a skončil téměř na ročním minimu 7853,13 bodu, burza v Soulu spadla o 3,7.

Analytici nedoporučují s nákupem akcií spěchat. Na druhou stranu se shodují, že i kdyby se americká ekonomika propadla znovu do recese, nemusí to vyvolat opakování událostí roku 2008, kdy prudce padaly akcie po celém světě.

Trhy dosáhly svého letošního maxima v květnu. Od té doby už ztratil Dow Jonesův index více než tisíc bodů. Index S&P 500 je na tom podobně, když odepsal přes deset procent a nyní se nachází ve fázi korekce.

Makléř
Makléř

Pokles přitom až na malé výjimky provází akcie už více než týden. Zvedá se naopak takzvaný indikátor strachu zvaný odborně index volatility VIX. Ten ukazuje, nakolik se investoři zajišťují proti dalšímu propadu nákupem opčních kontraktů. Indikátor během čtvrtka vystoupil o více než třicet pět procent na 31,66 bodu, což je od loňského června nejvyšší hodnota.

Z nervozity těží švýcarský frank

Ani devizové trhy nezůstávají v klidu. Prudce oslabil například kurz japonského jenu důsledkem intervence tamních úřadů. Vstupem na trh se snaží zastavit vytrvalý růst kurzu zejména vůči dolaru. Analytici však vzhledem ke stavu globální ekonomiky nepředpokládají, že by měla mít intervence dlouhodobý efekt. Euro rovněž oslabilo v reakci na nejasné komentáře prezidenta Evropské centrální banky (ECB).

Situace na burzách dělá vrásky i evropským špičkám

0Francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude dnes jednat o situaci na finančních trzích s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a španělským premiérem Josém Zapaterem. Všichni tři už přitom ve čtvrtek hovořili s prezidentem Evropské centrální banky (ECB) Jeanem-Claudem Trichetem.


Japonská intervence představovala prodeje zhruba bilion jenů (okolo 215 miliard Kč). Díky tomu posunuli kurz dolaru k jenu asi o čtyři procenta vzhůru nad 80 JPY/USD. Japonská měna se přitom ještě v pondělí pohybovala okolo hodnoty 76 jenů, čímž se velmi blížila rekordu.

Také švýcarská centrální banka zasáhla ve středu proti silné měně snížením základních úroků na nulu. Po výprodeji na burzách si ale investoři švýcarskou měnu oblíbili ještě víc a volné peníze přesouvají právě do ní. „Frank nikdo nekupuje kvůli úrokům. Všichni ho kupují, protože mu věří. Frank od začátku roku posílil o 11 procent k euru a o 17 procent k dolaru. A pokud bude pokračovat strach z recese, posílí ještě více,“ podotkl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. K euru je frank na novém rekordu, k dolaru se rekordu těsně přiblížil.

Dolar se k jenu prodával v závěru obchodování v kurzu 78,83 JPY, čímž se denní zisk zmírnil na 2,3 procenta. Naopak euro vůči jenu zpevnilo o jedno procento na 111 43 JPY a vůči dolaru odepsalo 1,3 procenta na 1,4137 USD. ECB ponechala dnešní den úrokovou sazbu na 1,5 procenta a plánuje nakupovat dluhopisy Irska a Portugalska, zatímco dluhopisy italské a španělské ponechává bez povšimnutí, ačkoliv trhy útočí nyní právě na tyto země.