Ropa je nejlevnější od listopadu 2010

Singapur - Cena americké lehké ropy WTI se dnes kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky propadla téměř o čtyři dolary pod 83 dolarů za barel. Dostala se tak nejníže od loňského listopadu. Tento týden klesla již zhruba o 13 procent, takže je na cestě k nejprudšímu týdennímu propadu od začátku května.

Americká ropa dnes zlevnila až o 3,76 dolaru na 82,87 dolaru za barel. Později část ztrát smazala a kolem 8:45 SELČ se prodávala za 83,81 dolaru za barel. Cena severomořské ropy Brent v jednu chvíli klesla téměř o tři dolary na 104,30 dolaru za barel, nejníže od konce června. Ve čtvrtek Brent zlevnil o více než pět procent a WTI téměř o šest procent.

Na trhu rostou obavy, že americká ekonomika sklouzne zpátky do recese, což by mělo negativní dopad na poptávku po ropě. Spojené státy jsou největším spotřebitelem ropy na světě. K poklesu cen ropy přispívá rovněž prohlubování dluhové krize v eurozóně.

Kromě ropy doplácejí na nervozitu také akciové trhy. Americké akcie už mají za sebou desetidenní propad. Index S&P 500 za tu dobu ztratil téměř 11 procent. Wall Street zažívá nejhorší propad od roku 2009, kdy Spojené státy sužovala finanční krize. Výprodejová nálada panuje také na trzích v Evropě a v Asii. Pražská burza se dnes krátce po otevření trhu dostala na dvouleté minimum.