Počty nezaměstnaných po půl roce opět rostou

Praha – Během července se poprvé od konce ledna zvyšoval počet nezaměstnaných. Těch úřady práce v závěru měsíce registrovaly 485 584, což je o 6 809 více než v červnu. Celková míra nezaměstnanosti se tak zvýšila z 8,1 procenta na 8,2 procenta, jak vyplývá z dnes zveřejněných statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Současně se však zvýšil i počet volných pracovních míst, který byl nejvyšší od srpna 2009. Podstatně v červenci ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl počet lidí nově evidovaných na úřadech práce. Naopak kleslo množství lidí, kteří si našli novou práci. 

Úřady práce v prvním prázdninovém měsíci evidovaly 469 863 uchazečů, kteří mohli rovnou nastoupit do práce. To bylo o 9 542 osob více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 byl jejich počet nižší o 25 413.

Ovšem zásadně se zvýšil počet nově evidovaných uchazečů. V průběhu července přibylo 55 409 osob. Ve srovnání s minulým měsícem šlo o více než 9 214 osob. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to bylo méně o 225.

Tomáš Vlk, analytik Patria Finance

„Je to jeden z negativních sezonních vlivů, vzhledem k tomu, že absolventi škol končí právě školní docházku v červnu a v červenci část z nich přechází na pracovní trh. Dalším jevem je to, že firmy během léta méně najímají zaměstnance.“


Nejvíce nezaměstnaných bylo v Mostě, nejméně na Praze-východ

Celkem 45 okresů vykázalo stejnou nebo vyšší míru nezaměstnanosti, než činí republikový průměr. Nejvyšší byla v Mostě, 15,9 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okrese Praha-východ, a to 3,6 procenta.

Na konci července bylo k dispozici 38 898 volných pracovních míst. Jejich počet tak byl o 482 vyšší než v předchozím měsíci a o 5 419 vyšší než v červenci loňského roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,5 uchazeče, tedy stejně jako měsíc předtím. Nejvíce uchazečů o jedno místo bylo v okresech Děčín, 38,8, Teplice a Břeclav, 32,1, a v Prostějově, 31,8.

Míra nezaměstnanosti v ČR
Zdroj: MPSV
Autor: ČT24

„Nejpoptávanější jsou obchodníci, kteří mají do firem přinést zásadní a životně důležité zakázky. Potom velké oživení sledujeme v oblasti výroby, průmyslu a podobně. Jedná se o odborné pozice typu konstruktér, ale i o dělnické profese. Velmi poptávání jsou dlouhodobě také specialisté v IT,“ doplnil v rozhovoru pro ČT24 analytik společnosti LMC Ondřej Mysliveček.

Pracovní úřady evidovaly na konci července 24 462 absolventů škol a mladistvých. Jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 791 a ve srovnání s červencem 2010 byl nižší o 399 osob. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v červenci 115 606 uchazečů o zaměstnání.

„Očekáváme, že nezaměstnanost půjde dolů v podzimních měsících. Mohla by se dostat k 7,5 procenta, právě díky tomu, že ekonomika pokračuje v expanzi a přibývá pracovních míst,“ myslí si analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Video Komentář Ondřeje Myslivečka
video

Komentář Ondřeje Myslivečka