Burzy se ponořily do červených čísel, Praha odepsala 6 procent

Londýn – Rozhodnutí Evropské centrální banky nakupovat italské a španělské dluhopisy rozjasnilo ráno na evropských burzách. Po úvodním poklesu totiž akciové trhy v západní Evropě smazaly všechny ztráty, následně se přehouply do zisku a ten rychle zvyšovaly. Tento růst však dlouho nevydržel a nakonec akciové trhy v západní Evropě nabraly ztrátu přes tři procenta a jejich hlavní index se propadl na dvouleté minimum. Zisky přitom neudržela ani burza v Itálii, která během dne vykazovala nárůst až o pět procent. Těžce na pohyby trhu doplatila i burza v Praze, která za dnešek odepsala téměř šest procent. Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků zavést taková opatření, která by krizi kolem státních dluhů dostala pod kontrolu. Klesají také banky.

V úvodu obchodování ztrácel panevropský index FTSEurofirst 300 téměř půl procenta. Později ale všechny ztráty smazal a zhruba hodinu po otevření trhů se pohyboval kolem 983 bodů se ziskem téměř 0,9 procenta. Ke zlepšení nálady na trhu přispěly informace obchodníků, podle nichž ECB s intervencí už začala a nakupuje dluhopisy Itálie i Španělska. V závěru obchodování však klesl o 3,4 procenta na 942,15 bodu a předtím sestoupil až na 935,83 bodu, nejníže od srpna 2009.

Obchodník:

„Trhy nevěří, že situace v Evropě je pod kontrolou. Problém na americké straně je v tom, že to snížení ratingu je problémem samo o sobě. Vydělat na takovém trhu je velmi těžké. Ty dva poslední týdny vlastně byly nejtěžší za posledních deset let.“

Zmíněný index FTSEurofirst 300 jen za minulý týden oslabil asi o deset procent, což byl nejhlubší týdenní propad od listopadu 2008. Nejvíce klesají banky, které se k poklesu vrátily i dnes a ztrácely 0,6 procenta.


Hlavní index milánské burzy FTSE MIB se zvýšil až o 4,7 procenta na 16 766 bodů, než část zisků smazal. Později přidával zhruba tři procenta. Podobně index madridské burzy IBEX 35 vzrostl až o 4,1 procenta na 9 028 bodů, než zisky zmírnil na zhruba 3,2 procenta. Nyní už se trhy opět dostávají do červených čísel. Milánský index nakonec klesl o 2,35 procenta, madridská burza ztratila 2,4 procenta. Index aténské burzy klesl o šest procent na nejnižší úroveň od ledna 1997 a regulační úřad zakázal na dva měsíce „prodeje nakrátko“, v nichž investoři s vypůjčenými akciemi spekulují na pokles cen.

Londýnská burza
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Pražské akcie letěly prudce dolů

Pražská burza dnes začala obchodování v kolísavém tempu. Index PX dokonce po prvních minutách obchodování klesl až pod 1 070 bodů a před jedenáctou hodinou ztrácel kolem jednoho procenta. Odpoledne burza ještě prohloubila ranní ztráty a klesala nejvíc ve středoevropském regionu. Hlavní index PX kolem 15:15 spadl o 4,52 procenta na 1 043 bodů. První den v týdnu nakonec pražská burza oslabila o 5,95 procenta na 1 027,4 bodu. Kromě Komerční banky propadají všechny přední tituly.

Obchodování s akciemi sítě autobazarů AAA Auto bylo před 13:00 kvůli propadu o více než 20 procent na 15 minut pozastaveno. Po obnovení obchodování titul krátce po 13:15 ztrácel 18,91 procenta na 16,94 koruny. Burza obchodování s cennými papíry AAA Auto pozastavila ve 12:31, obchodování obnovila ve 12:46. Výrazně ztrácejí i akcie CETV, technologické firmy KIT digital, Fortuny a uhelné společnosti NWR. Akcie energetické firmy ČEZ ztrácely 6,81 procenta na 782,50 koruny, byly tak nejníže od letošního března.  

Dnešní ztráty jsou pátým obchodním poklesem v řadě. Podle Pavola Mokoše z Patria Direct klesá pražská burza poté, co ratingová agentura S&P snížila rating USA. Upozornil na to, že pražský akciový trh ztrácí i přesto, že v minulém týdnu zaznamenal druhý největší týdenní propad v tomto roce.

Finanční trhy
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Michael Probst

Poklesem zahájil i akciový trh v Americe

Na sobotní snížení amerického ratingu podle očekávání reagoval propadem i americký akciový trh. Dow Jonesův index zahájil obchodování v New Yorku poklesem o dvě procenta. Americké dluhopisy naopak paradoxně zpevnily a jejich výnosy klesly. Investoři je totiž i přes zhoršení ratingu pokládají vedle zlata a švýcarského franku za jedno z mála bezpečných aktiv.

Asijské burzy výrazně oslabily, odpoutaly se však ode dna 

Výrazně dnes oslabily akcie v Tokiu a na dalších burzách v Asii. Ve většině případů se ale odpoutaly od nejnižších úrovní, na které během dne spadly. Burzy reagovaly hlavně na snížení ratingu Spojených států, k němuž sáhla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Na devizových trzích se zvyšoval kurz eura, jemuž prospělo sdělení Evropské centrální banky o připravenosti podpořit eurozónu.

Hlavní index tokijské Nikkei 225 klesl o 202,32 bodu a obchodní den uzavřel propadem o 2,18 procenta na 9 097,56 bodu. Během dne přitom spadl až pod 9 058 bodů, kde byl naposledy krátce po březnovém zemětřesení. Podobně širší index Topix odepsal 2,3 procenta na 782,86 bodu. Nálada na ostatních burzách v Asii nebyla o nic lepší.

Tokijská burza
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Kiyoshi Ota

Akciová burza v Soulu podle hlavního indexu Kospi během dne ztrácela více než sedm procent, většinu ztrát ale dokázala smazat. Nakonec uzavřela na hodnotě 1 869,45 bodu, což je pokles o 3,82 procenta. Podobně burza na Tchaj-wanu klesala až o pět procent, nakonec ale obchodování uzavřela také slabší o 3,82 procenta. Index Taiex končil na 7 552,80 bodu. Na burzách v Hongkongu a Šanghaji se ztráty před koncem obchodování pohybovaly do čtyř procent.

„Třemi hlavními důvody k obavám jsou teď snížení ratingu USA od agentury Standard & Poor's, přetrvávající problémy se zadlužením v eurozóně a obavy z inflace v Číně,“ shrnul důvody propadů na burzách hlavní analytik finanční společnosti Amundi Japan Masanaga Kono. „Telekonference ministrů G7 nepřinesla nic konkrétního, obchodníci proto chvíli zkoumali terén, ale pak zareagovali na propad na dalších trzích v Asii,“ dodal.