Německý ekonom Zimmermann: Vidím svět na pokraji nové krize

Berlín – Přední německý ekonom Klaus Zimmermann míní, že svět stojí na pokraji nové krize. Ekonom se takto vyjádřil v komentáři ke snížení ratingu USA na serveru německého ekonomického deníku Handelsblatt. Zimmermann přitom očekává další snižování amerického ratingu, a to i od ostatních agentur. Jiní němečtí ekonomové se zase obávají negativních dopadů vývoje v USA na Německo. Financial Times Deutschland považuje „americké fiasko“ za budíček pro zbytek světa.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Benedikovič

Klaus Zimmermann

„Stojíme zcela na pokraji nové krize, zejména proto, že mezinárodní hospodářský motor je znovu slabší. Současné dluhové problémy nejen USA jsou již dlouho známy.“


„Rozhodnutí ratingové agentury Standard & Poor's poprvé snížit bonitu USA na stupeň AA+ je dramatickým budíčkem, který by měl konečně rozhýbat roky protahované strukturální rozpočtové problémy USA,“ soudí profesor univerzity v Bonnu a ředitel německého Institutu pro budoucnost práce.

Ekonom očekává další snižování ratingu USA

Podle něj kompromis, na němž se minulý týden dohodli američtí politici, představuje jen pokus o získání času do prezidentských voleb: „A do té doby dojde k dalšímu snižování ratingu. Očekávám další snižování, a to i od ostatních ratingových agentur.“

USA
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Michael Reynolds

USA podle ekonoma potřebují „jízdní řád k oddlužení“, jehož cílem bude „generální zákaz nového zadlužování“. „Dluhová brzda, nedávno zakotvená do německé ústavy, by mohla být i pro USA zajímavým řešením,“ navrhuje někdejší prezident Německého institutu pro ekonomický výzkum.

Navíc Joachim Scheide z kielského Institutu pro světovou ekonomiku se obává, že současný vývoj v USA by mohl mít negativní vliv i na Německo. Míní, že snížení bonity USA může oslabit poptávku po amerických dluhopisech, což bude mít za důsledek zvýšení úroků ve Spojených státech: „Zvýšení úroků zastaví americkou konjunkturu a to bude mít dopady ve světě a samozřejmě také na Německo.“

Přestože hlavní ekonom Berenberg Bank Holger Schmieding neočekává pokles zájmu o americké dluhopisy, obává se, že diskuze o bonitě Spojených států se negativně promítnou do nálady amerických podnikatelů i spotřebitelů. „Tím by konjunktura dostala další sprchu, a to jak v USA, tak u nás,“ soudí ekonom.

„Ztráta ratingu AAA pro USA neznamená zánik ani nepřivede svět do zkázy. Ukazuje ale, že takhle to dál nejde se zadlužováním jako důsledkem politické nekultury,“ píše Financial Times Deutschland v redakčním komentáři nazvaném „Americké fiasko budíčkem pro zbytek světa“. Snížení amerického ratingu podle deníku poškodilo obraz americké měny jako „absolutně jistého přístavu“ i celých Spojených států jako nepopiratelné velmoci. „To dál otřese kdysi neotřesitelným optimismem a vírou Američanů ve svou zemi a v populaci bude růst strach ze ztráty důležitosti,“ uvádí se v deníku.