V Severním moři objeveno nové velké naleziště ropy

Oslo – V Severním moři je významné naleziště ropy a plynu. Objevila ho norská ropná společnost Statoil. Viceprezidentka Statoilu pro průzkum Gro Haatvedtová dnes uvedla, že pole Aldous Major South obsahuje v přepočtu na ropu 200 až 400 milionů barelů a je zřejmě součástí širší zóny s daleko většími zásobami.

Ropné pole se nachází u jihonorského Stavangeru, což je jedna z nejprozkoumanějších oblastí Severního moře. Minulý týden zde vrtací souprava americké firmy Transocean narazila na ropný sloupec vysoký 65 metrů a Statoil o víkendu po odhadu velikosti naleziště označil oblast za „rezervoár vynikající kvality“.

Gro Haatvedtová:

„Severní moře je úžasná pánev - nikdy nepřestane dávat něco nového. Asi to není vyloženě obří pole, v mezinárodním měřítku to je ale významný objev.“


Význam nového naleziště Haatvedtová srovnala s objevem pole Norne v Severním moři v roce 1997, kde se stále těží 34 tisíc barelů ropy denně. Podobné je prý i nedávno nálezené pole Skrugard v Barentsově moři. Tam Statoil letos v dubnu odhadl objem zásob na 150 až 250 milionů barelů ropy a naznačil, že skutečné zásoby mohou být až dvojnásobné.

Statoil má na Aldous Major South 40 procent a vlastní na něj licenci. Jeho partnery jsou další norské firmy Petoro a Det Norsks Oljeselskap. Deset procent na poli má švédská Lundin Petroleum, která kontroluje některé oblasti přiléhající k novému nalezišti.