Obama: USA zůstávají zemí s nejlepším ratingem

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes po víkendovém snížení úvěrového ratingu Spojených států vyzval k řešení fiskálních problémů země. Podle něj je potřeba kombinace rozpočtových škrtů, úpravy výdajů na zdravotnictví a reformy daňových zákonů. Šéf Bílého domu zároveň v prvním veřejném prohlášení ke změně ratingu uvedl, že trhy přes nižší hodnocení stále považují USA za důvěryhodné.

Prezident odkazoval na pokračující zájem investorů o americké dluhopisy, díky němuž dnes náklady Spojených států na půjčování peněz oproti pátku dokonce klesly. Na Wall Streetu ale kvůli obavám o vývoj ekonomiky Spojených států a evropské dluhové krizi pokračoval propad. Nezastavil se ani během projevu amerického prezidenta, který podle některých komentátorů mimo jiné chtěl zklidnit situaci.

Obama dnes řekl, že USA nepotřebují ratingovou agenturu na to, aby se dozvěděly, že potřebují vyvážený přístup ke snižování deficitů. Problémy země ale označil za řešitelné. Snížení ratingu jim podle něj pouze přidalo na naléhavosti.

Barack Obama

„Trhy porostou a budou klesat, ale toto jsou Spojené státy americké. Nezáleží na tom, co řekne nějaká agentura, my jsme vždycky byli a vždycky budeme země s ratingem AAA.“


V následujících týdnech a měsících šéf Bílého domu chce i s pomocí nové komise v Kongresu, na níž se demokraté dohodli s republikány, hledat další výdajové škrty. Zároveň hodlá představit další kroky na pomoc hospodářství země a tvorbě pracovních míst. Obama zároveň vyjádřil víru ve vytrvalost a schopnosti Američanů. „Realizace reforem nevyžaduje žádné radikální kroky. To, co je potřeba, je zdravý rozum a kompromis,“ zdůraznil prezident.

V úvodu tohoto týdne ale vyhlídky USA ani zbytku světa nevypadají příliš valně. Ekonomové vyjadřují obavy z nové recese a na trzích panuje obrovská nejistota. Trhy navázaly na poklesy z minulého týdne, které již vymazaly letošní zisky. Zpráva o bezprecedentním snížení prvotřídního ratingu Spojených států investorům na klidu nepřidala. I proto, že se nikdy předtím nic takového nestalo, a je to tak krok do neznáma.

Americké akcie zrychlily propad až na šest procent

Jeden z nejsledovanějších amerických akciových indexů - Dow Jones – ztrácel hodinu a půl před koncem newyorského obchodování 4,8 procenta a klesl o zhruba 500 bodů pod 11 tisíc bodů. Více než šest procent ztrácel širší index S&P 500 a také index mimoburzovního trhu Nasdaq. Nejvíce oslabovaly akcie sektorů nejcitlivějších na hospodářskou situaci, to znamená bank a firem ze sektoru komodit. Kvůli obavám o osud americké ekonomiky zlevňuje také ropa. Cena americké ropy WTI klesla o skoro 5,60 dolaru na 81,30 dolaru za barel, a uzavřela tak nejníže od loňského listopadu.

Video Komentář Pavla Hnáta a Karola Piovarcsyho
video

Komentář Pavla Hnáta a Karola Piovarcsyho

Spojeným státům špičkový rating AAA snížila o stupeň na AA+ agentura Standard & Poor's. Zdůvodnila to tím, že se politické strany v USA nejsou schopny dohodnout na věrohodném plánu snižování astronomických rozpočtových deficitů a stabilizace dluhu. Jedna ze tří velkých světových ratingových agentur svým krokem dala najevo, že americké státní dluhopisy již nejsou zcela bez rizika.

„V tuto chvíli neočekáváme scénář, v němž by se Spojené státy rychle vrátily na stupeň AAA,“ uvedl David Beers, který šéfuje části Standard & Poor's hodnotící schopnost států splácet závazky. Agentura má pro USA negativní výhled. Současný stupeň AA+ by tak v příštích dvou letech mohla dále snížit na AA.

Dvě další velké agentury Moody's a Fitch naopak Spojeným státům nejvyšší hodnocení jejich schopnosti splácet dluhy zatím ponechaly. Také ony však pohrozily, že budou v příštích měsících uvažovat o jeho zhoršení.

Co bude s USA dál? Ekonomové se nedokáží shodnout

  • Recese se nemusíme bát

0„Špatných zpráv bylo na dnešek a na předchozí víkend trochu moc a trhy možná zareagovaly příliš velkou panikou. Myslím si, že ve střednědobém horizontu se trhy uklidní a ekonomiku tak závažný otřes, jako byl před dvěma lety, zatím nečeká,“ uvedl ekonom Fakulty mezinárodních vztahů VŠE Pavel Hnát. „Šok může trvat týden, možná měsíc, ale myslím si, že reálná ekonomika touto událostí (snížení ratingu USA) příliš zasažena nebude,“ dodal.

  • Finanční trhy se stabilizují

0„Trhy postupně nalézají své dno, očekávám spíše stabilizaci. Optimismus je, je vidět, že i výsledková sezona, která teď v Americe vrcholí, přináší dobrá čísla firem, rostou zisky, mezi firmami není velká zadluženost,“ upozornila makléřka Fio banky Jana Havelková. 

  • USA může potopit pumpování peněz do ekonomiky

1„Pokud pan Bernanke nachystá kvantitativní uvolňování číslo tři, otestujeme dvojité dno a tam bude právě ten moment, kde se rozhodne,“ varoval ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy. „Bude to jen nějaký polštář, který bude trvat určitou dobu, možná ještě kratší, než tomu bylo v předchozích kvantitativních uvolňováních. Ale bude to jen náplast na současnou situaci,“ doplnil.