Problémy Sazky dlouho kryl Zelený ostrov

Praha – Společnost Sazka využívala neziskovou organizaci akcionářů Zelený ostrov ke krytí vlastních finančních problémů. Dlouho se jí tak pravděpodobně dařilo odvracet vlastní krach. První výpomoc podle Hospodářských novin spadá už do roku 2006. Tehdy šéfové ČSTV a Sokola Vladimír Srb a Jaroslav Bernard a dále předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek, kteří zároveň seděli v představenstvu Sazky, schválili převzetí miliardového závazku loterijního giganta. Teď ale své rozhodnutí nechtějí komentovat, Jirásek tvrdí, že je jeho podpis pod dokumentem zfalšovaný.

Podle Hospodářských novin Sazka už několik let před krachem přesouvala dluhy, které nedokázala splácet, na vlastní akcionáře - sportovní svazy. Vylepšovala si tak účetnictví a svou image před věřiteli, ratingovými agenturami a obchodními partnery. Miliardový závazek, který údajně loterijní společnost na Zelený ostrov v roce 2006 převedla, vznikl firmě při vydání druhé emise dluhopisů.

Milan Jirásek:

„Žádné rozhodnutí o převzetí dluhu jsem nepodepsal. O té směnce jsem se dozvěděl o řadu měsíců později, až když ji začal kritizovat Zdeněk Ertl. Pokud je na dokumentu můj podpis, musí být zfalšovaný.“

"Taková schůze se určitě, nebo alespoň za mé přítomnosti, nekonala. Já jsem ten dokument nikdy předtím neviděl.


Ertl šéfuje Sdružení sportovních svazů, které jsou jedním z akcionářů Sazky. Soud jej poslal do Zeleného ostrova jako opatrovníka poté, co se členové sdružení nedokázali shodnout na volbě statutárních zástupců. „Byl to rozhodně nestandardní postup,“ uvedl insolvenční správce Sazky Josef Cupka. Ertl je v komentáři událostí tvrdší. Je totiž přesvědčen, že došlo k porušení zákona.

Podle redaktorky Hospodářských novin Zuzany Kubátové o nelegální čin zřejmě nepůjde. „Je tam několik podmínek. V první řadě by s převodem toho závazku musely souhlasit ty firmy, kterým se ty peníze měly vyplácet - to znamená věřitelé Sazky. A nenarazila jsem zatím na žádnou informaci, která by mluvila o tom, že by o tom nevěděli, nebo že se to převádělo za jejich zády,“ uvedla Kubátová v rozhovoru pro ČT.

„V roce 2006 byl takzvaný rekordní výtěžek, čili rekordní zisk, který byl 1,7 miliardy korun. Kdyby se odečetla tato částka, tak se dostaneme na 800 milionů. A proti tomu, co kdysi bývalo, je to výrazný propad,“ míní Ertl.

Odměny v Sazce za účetně úspěšný rok 2006 byly přitom pro členy představenstva a dozorčí rady 91 milionů do fondu odměn a 21 milionů šlo na tantiémy. „Že by někdo dostal v rámci toho, že jsme si tím pomohli v ekonomických číslech, finanční odměny, to vylučuji. Respektive si nepamatuji, kolik kdo v roce 2006 dostával,“ prohlásil bývalý místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Členové sdružení o obchodu nic nevěděli

Mnohem zajímavější bude role členů sdružení Zeleného ostrova. Ti totiž o celé akci vůbec nevěděli. V den podepsání směnky dokonce proběhla valná hromada sdružení. Podle zápisu tam ale o tomto obchodu nepadlo jediné slovo. Členové sdružení se to dozvěděli až za několik měsíců po uzavření obchodu. Další otázkou je role Milana Jelínka. Ten se podle Kubátové ve sportovních kruzích těší velmi dobré pověsti a je považován za mimořádně čestného a poctivého člověka.

Zuzana Kubátová: 

0„Samotný ten dokument vypadá poněkud nestandardně. Jednak má jinou formální úpravu než všechny ostatní zápisy z výkonné rady, […] chybí tam některé části hlavičky, které všechny ostatní zápisy z výkonné rady mají. […]Ty tři podpisy, které tam jsou, tak musím říct, že ten podpis pana doktora Jiráska se od nich opravdu trochu liší - je trochu slabší, trochu jiný.“


Finanční transakce prý byla v pořádku

Podle někdejšího finančního šéfa Sazky Jana Prádlera však celá transakce byla v pořádku. „Bylo to fér, o žádné zkreslení skutečnosti nešlo,“ tvrdí. „Náklady, jež na sebe Občanské sdružení Zelený ostrov vzalo, vznikly při přípravě druhé emise dluhopisů Sazky. Ta emise zvýšila komfort akcionářů. Bylo logické, aby ty náklady nesli,“ dodává.

„Ve spolupráci se sdružením Zelený ostrov trasakci prověřujeme a pokud zjistíme, že došlo k porušení zákona ze strany bývalého vedení, v tu chvíli zřejmě padnou nějaká trestní oznámení,“ říká mluvčí Sazky Lenka Tichá.

Dluh ve výši 902 milionů korun v prosinci 2006 Zelený ostrov závazek Sazce zaručil směnkou splatnou v roce 2021. Sdružení však nemá žádný majetek a jeho jediným příjmem byly platby z loterijní společnosti. Ta se v květnu dostala do konkurzu. Nyní ji řídí insolvenční správce Cupka. Do insolvence a následně do konkurzu podnik spadl kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena.