Lidé budou lépe informováni o nebezpečných produktech

Praha - Dozvědět se o rizikových potravinách by již neměl být takový problém. Obchodníci se domluvili s dozorovými orgány, že zvýší spolupráci, aby mohli například včas a věrohodně informovat zákazníky o případných problémech. Chtějí tím taky zabránit vzniku paniky mezi spotřebiteli, kvůli které přicházejí o tržby.

Na užší spolupráci, která by měla zákazníky chránit před nebezpečnými potravinami se dohodli: Svaz obchodu a cestovního ruchu, hlavní hygineik Michael Vít a ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu jde především o to, informovat své zákazníky o skutečných, nikoliv pouze vykonstruovaných rizicích a přispět tak k osvětě a správné orientaci spotřebitelů.
 
Například poplašné informace ohledně epidemie nebezpečné střevní bakterie E.coli letos na jaře způsobily obrovský pokles zájmu spotřebitelů o zeleninu, kterou pak museli zemědělci likvidovat. Její cena výrazně klesla. Nakonec se přitom ukázalo, že zelenina původcem nákazy není.

Podobné případy by se v budoucnu již neměly opakovat. Spolupráce obchodníků a dozorových orgánů kromě výměny informací měla týkat také konzultací ohledně značení potravin nebo zavádění evropských směrnic.