Americké akcie šly díky nízkým cenám na dračku

New York - Americké akcie ve čtvrtek prudce zpevnily a hlavní indexy přidaly kolem čtyř procent. Na trh se vrátili investoři, kteří měli zájem o silně podhodnocené akcie, podle analytiků však vlna výprodeje na burzách ještě nemusí být u konce. Na devizových trzích citelně oslabil švýcarský frank, na který působily spekulace o chystaných krocích proti jeho růstu. Frank tak utrpěl nejhlubší denní pád v historii, a to vůči euru i dolaru.

Index Dow Jones posílil o 3,95 procenta a uzavřel na hodnotě 11 143,31 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 4,63 procenta a skončil na 1 172,64 bodu. Technologický index Nasdaq Composite si připsal 4,69 procenta na 2 492,68 bodu. Během dne ale měly indikátory ještě vyšší zisky.

Čtvrteční růst byl už druhým výrazným obratem v tomto týdnu. Po sérii propadů, kvůli kterým od 22. července odepsal index S&P 500 zhruba 17 procent hodnoty, začíná akciový trh vykazovat známky zklidnění. Hodně k tomu přispívají také solidní výsledky hospodaření, velmi příznivá čísla zveřejnila například společnost Cisco Systems.

Zájem byl hlavně o akcie bank, které si vedly lépe než zbytek trhu, a které tak smazaly část vysokých ztrát z předchozích dvou týdnů. Prudce klesl takzvaný index volatility VIX, který měří míru zajištění investorů před dalším poklesem trhu. Index odepsal 9,3 procenta na 39 bodů, stále je však v blízkosti nejvyšších hodnot za poslední rok.

V Asii je stále znát nervozita

Do Asie se americká silně optimistická vlna zatím nepřesunula. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 odepsal 18,22 bodu a den uzavřel slabší o 0,2 procenta na hodnotě 8963,72 bodu. Obchodování přitom zahájil růstem, který dosahoval skoro jednoho procenta. Silný kurz jenu nutil investory prodávat hlavně akcie automobilek. Burza v jihokorejském Soulu, podobně jako v Tokiu, nejprve zpevňovala, záhy se ale všech zisků vzdala. Hlavní index tak odepsal 1,33 procenta.

Z významnějších asijských burz v zisku nakonec zůstaly jen Hongkong a Šanghaj. Investoři
mají tyto trhy ve větší oblibě, neboť spoléhají na růst spotřebitelské poptávky v Číně. Díky tomu kupují akcie firem, které budou profitovat z rostoucí střední třídy. Ani růst na těchto trzích nicméně nebyl nijak závratný - v závěru nepřekročil půl procenta.

„Trh je jako na houpačce,“ poznamenal hlavní analytik společnosti D.A. Davidson Fred Dickson a přirovnal výkyvy trhu k bungee jumpingu. Analytici ale většinou upozorňují, že investoři už nemají takový strach, jaký měli v minulých dnech, kdy v podstatě jen prodávali.

Japonská burza
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Junji Kurokawa

Na trhu stále převládají obavy z rozšíření dluhové krize v eurozóně, pomohly je však zmírnit zprávy o schůzce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové. Schůzka se uskuteční v úterý v Paříži a zabývat se bude právě řešením krize. Rozhovory navážou na summit eurozóny z 21. července.

Na devizových trzích prudce klesl švýcarský frank, který tak reagoval na spekulace, že švýcarské úřady chystají opatření proti dalšímu růstu kurzu. Viceguvernér tamní centrální banky Thomas Jordan dokonce naznačil, že banka by mohla přechodně zafixovat frank vůči euru. Euro i dolar tak proti franku zaznamenaly vůbec největší sestup v historii, v obou případech kolem šesti procent.