Trhy ožívají. Mají nejhorší týden za sebou?

New York / Londýn / Tokio – Po několikadenním pádu už druhý den za sebou akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě posilovaly. Trhům nejvíce pomohl zákaz spekulativních obchodů s akciemi finančních společností ve čtyřech evropských zemích, který poskytl úlevu finančnímu sektoru. Nahoru akciím pomohla i zpráva o maloobchodním obratu ve Spojených státech. Burzy v Tokiu a dalších asijských metropolích však nenavázaly na čtvrteční silný růst v Evropě a USA, a převážně klesaly. Z větších asijských burz si udržela zisky jen Čína.

V závěru týdne se dařilo i titulům na pražské burze. Obchodování trh zakončil mírným růstem, když si hlavní index PX připsal 0,13 procenta na 988,7 bodu. Růst nezastavila ani horší data o průmyslové výrobě eurozóny, dodal. Mezi nejziskovějšími byly akcie developera Orco, technologická společnost KIT digital a petrochemický holding Unipetrol. Ztrácely naopak Erste Bank a Telefónica ČR. Okolní trhy si připsaly výraznější zisky. Obchodní aktivita zůstala nadprůměrná, proti předchozím hektickým dnům ale poklesla.

Dnes se dařilo i evropským akciovým trhům, a to navzdory počátečnímu poklesu. Zákaz spekulací ve Francii, Itálii, Španělsku a Belgii vyvolal prudký růst. Panevropský index FTSEurofirst 300 dnes stoupl o 3,4 procenta a uzavřel na 966,83 bodu. Za celý týden však oslabil o 0,8 procenta, a zaznamenal tak již třetí týdenní pokles za sebou. Dobře si vedl bankovní sektor, jehož index STOXX Europe 600 posílil o čtyři procenta. Francouzská banka Société Générale posílila téměř o šest procent. Zaznamenala tak druhý nárůst za sebou poté, co se ve středu propadla o 15 procent kvůli spekulacím o jejích finančních problémech.

Analytik společnosti Barclays Wealth Henk Potts:

„Vracejí se investoři, kteří hledají podhodnocené tituly. Snaží se využít nízkých cen a v některých případech rekordně nízkého ohodnocení. Podporu poskytují i výsledky firem.“


V plusu začalo i obchodování ve Spojených státech. Z hlavních amerických indexů Dow Jones v poledne místního času (18:00 SELČ) stoupl o 1,8 procenta na 11 339 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 si připsal 1,2 procenta na 1 186 bodů. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil stejně na 2 522 bodů. Pokud si akcie zisky udrží až do závěru, bude to poprvé za více než měsíc, kdy se jim podaří vykázat zisky dva dny za sebou.

Spotřebitelé USA nevěří

Trvalé kolísání titulů na burze v USA na začátku srpna způsobilo propad spotřebitelské důvěry na nejnižší úroveň za více než tři desetiletí. K obavám o ekonomiku se přidala ještě nespokojenost s vládní politikou. „V historii tohoto průzkumu ještě nikdy tak mnoho spotřebitelů spontánně neupozorňovalo na negativní aspekty role vlády,“ uvedl šéf průzkumu Richard Curtin. Index důvěry klesl na 54,9 bodu z červencových 63,7 bodu, a dostal se tak nejníže od května 1980.      

Ropný trh byl dnes píše stabilní a ceny mírně rostly. Na devizových trzích prudce oslaboval švýcarský frank, protože zástupce švýcarské centrální banky ve čtvrtek pohrozil dalšími zásahy proti růstu domácí měny. Euro sice nejprve díky obnovení zájmu o rizikovější investice rostlo vůči dolaru, po zprávě o důvěře amerických spotřebitelů však své zisky smazalo. Zlato po vysokém růstu na počátku týdne dnes kleslo o dvě procenta.

Má svět nejhorší týden za sebou?

Tento týden se zařadil mezi nejvíce kolísavé týdny za několik let, protože nálada investorů se prudce měnila. Investory potěšila protikrizová opatření, jako rozhodnutí Evropské centrální banky nakupovat obligace Itálie a Španělska. Na druhé straně jejich důvěrou otřásly obavy o zdraví globální ekonomiky a strach z napojení bank na dluh problémových zemí, například Řecka.