Hlídání dětí - v létě výborný byznys

Praha – Prázdniny jsou pro děti vytouženými dvěma měsíci odpočinku. Pro jejich rodiče to ale může znamenat jen další starost. Hlídání dětí je proto během letních měsíců nejvyužívanější službou. Z rostoucího zájmu pracujících rodičů se těší hlavně prázdninové mateřské školky, rodinná a sportovně-relaxační centra, ale i jednodenní příměstské tábory. Klasickým vícedenním táborům však letošní léto zrovna nepřeje.

Nejrůznější hlídací organizace na potřebách rodičů založily svůj byznys. „My máme teď přihlášených 27 dětí skoro na každý ten týden, a víc už se k nám do centra nevejde. Ta poptávka je opravdu letos velká,“ popisuje situaci Edita Janečková z prázdninové mateřské školky Nová trojka. Jeden den tu rodiče stojí pouhých 200 korun. O náklady se s nimi totiž dělí místní radnice.

Díky grantům jsou pro rodiče přijatelné i takzvané příměstské tábory. „Příměstské tábory od roku 2008 poměrně rostou co do počtu. V tom prvním roce jsme byli cca na těch 30, 40 dětech. V dnešních dnech je to cca 70 až 80 dětí denně,“ tvrdí jejich organizátor Martin Havrlík. Na čas mohou rodiče děti odložit i do některého ze sportovně-relaxačních center. Tam se mohou děti zabavit i na některém z prázdninových zájmových kroužků.

Organizátorka projektu Kroužky na Vltavě Marie Růžičková:

„Využívají toho zejména rodiče, kteří si chtějí jít zasportovat třeba na přilehlou cyklostezku nebo na sportoviště v našem areálu.“


Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové

Letní měsíce však nepřejí hlídacím agenturám. Baby-sitting je totiž pro většinu Čechů příliš drahý. „Klienti většinou posílají děti na letní tábory a na různé pobyty k moři, takže každoročně zaznamenáváme, že přes prázdniny v měsících červenec, srpen hlídají naše chůvy méně než v těch ostatních měsících,“ uvádí spolumajitelka Baby Agency Barbora Moravcová.