Kvůli Berlusconiho úsporám hrozí Itálii generální stávka

Miláno – Plán, podle kterého chce Berlusconiho vláda seškrtat vládní výdaje rychleji, než dříve předpokládala, vyvolal rozsáhlou kritiku. Největší odborový svaz pohrozil generální stávkou. Podle kritiků plán nepodporuje ekonomický růst, nesnaží se omezit daňové úniky a příliš zatěžuje střední třídu. Nová opatření však mají v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur (1,1 bilionu korun) a přivést zemi k vyrovnanému rozpočtu v roce 2013. Jde již o druhý balík úsporných opatření, který Italové schválili v posledním měsíci.

Podle hlavního ekonoma Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Piera Carla Padoana jde o „promarněnou příležitost“. Pozitiva prý spočívají v tom, že plán slibuje vyrovnaný rozpočet o rok dříve. Chybí mu však opatření na podporu růstu a boj s daňovými úniky. Podle zaměstnaneckého svazu Confindustria přitom daňové úniky činí 120 miliard eur.

Daň Robina Hooda je bláznivá

Balík se navíc podle odborů dotýká pouze těch, kteří již platí daně. Šéfka svazu Confindustria Emma Marcegagliová pak v rozhovoru pro list Il Sole 24 Ore dodala, že nový daňový režim přiměje manažery, aby si hledali práci v zahraničí, a povede k odlivu talentovaných zaměstnanců. Podle ní je bláznivá i tzv. daň Robina Hooda, kterou budou muset platit firmy v energetickém sektoru s příjmy vyššími než deset milionů eur a zdanitelným ziskem jeden milion eur.

Marcegagliová naopak navrhuje zvýšení daně z přidané hodnoty a reformu systému, který umožňuje předčasný odchod do důchodu na základě ročního příspěvku do penzijního systému. Výdaje na penze jsou v Itálii zhruba dva procentní body nad průměrem eurozóny. Odbory se proto rozhodly vyhlásit generální stávku. O jejím termínu se bude jednat na jejich mimořádném zasedání 23. srpna.

Francouzský ekonom Jean-Paul Fitoussi:

„Itálie je jako hlavní představitel řecké tragédie: donucena učinit věci, které jsou zbytečné a škodlivé v dlouhodobém horizontu, ale nezbytné pro přežití v krátkodobém horizontu.“


Převážně negativně na novinky reagovaly i redakční komentáře v italských novinách. Bývalý evropský komisař Mario Monti řekl listu Corriere della Sera, že návrhy nejsou spravedlivé, zatěžují příliš střední třídu a téměř nepodporují růst.

Eura
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Martin Lee

Solidární daň se jistě bohatým líbit také nebude

Plán mimo jiné zavádí tříletou solidární daň na výdělky vyšší než 90 tisíc eur ročně. Ekonomové, odboráři i představitelé firem se shodují, že lepší než zvýšení daně z příjmů je daň z bohatství, protože se zaměřuje na daňové podvodníky, kteří nezveřejňují své skutečné příjmy, ale často vlastní velký majetek. Předseda společnosti Ferrari Luca Cordero di Montezemolo listu Corriere della Sera řekl, že solidární daň je skandál. „Jedna věc je požádat o solidární příspěvek mě nebo (mediálního magnáta a premiéra Silvia) Berlusconiho, ale je jiné, když se to dotkne výkonných představitelů, kteří podporují své rodiny,“ uvedl. Vládní návrhy musí ještě do 60 dnů projít parlamentem a v této době budou ještě téměř jistě pozměněné. Debata začne v senátu 22. srpna.