Kropelka zdolá 600 kilometrů jen s kapkou benzinu

Varšava – Další zelené auto je na světě. Nejezdí ale na energii ze slunce nebo větru jako některé jiné ekologické vozy. K pohybu využívá normální benzin. Na jeden litr však ujede tolik kilometrů, kolik klasické vozy zvládnou zdolat na celou nádrž. Než ho ale potkáme na silnici, ještě to chvíli bude trvat.

Polští studenti dali novému prototypu trefný název. Nazvali ho Kropelka, v překladu tedy Kapka. Zatím se do malé tříkolky vejde pouze jeden člověk. Konstruktéři ale věří, že už budou brzy komerční verze Kropelky brázdit evropské silnice. 

Student Varšavské univerzity Tomasz Koludzki:

„Tohle už je druhá generace. Ta první už je stará pět let a před dvěma lety dokázala na jeden litr ujet 600 kilometrů. Už tenkrát to byl polský rekord a teď se ho podařilo opět překonat.“


Perpetuum mobile dělá z miniaturní tříkolky aerodynamický tvar a její nízká hmotnost. Vůz totiž váží čtyřicet kilogramů. Na polské silnice se ekoauto zatím nevydalo, ale už se stačilo projet po závodním okruhu v německé Lužici. Zde v rámci každoročního Shell-Ecomarathonu mezi úspornými prototypy Kropelka obsadila 27. místo.

Komerční verze PAKS
Komerční verze PAKS
Více fotek
  • Komerční verze PAKS zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2820/281977.jpg
  • Auto budoucnosti Kropelka zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2820/281974.jpg
  • Ukázka automobilu Kropelka zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2820/281980.jpg
  • Komerční verze PAKS zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2820/281978.jpg

Kvůli svým miniaturním parametrům se sice do běžného provozu zatím nehodí, podpora polské vlády ho tam ale snad brzy dostane. „Tohle vozidlo by mohlo v budoucnu vyřešit problém s nedostatkem a vysokou cenou paliv. Za jeden jediný litr dokáže ujet z Varšavy do Gdaňsku a zpět,“ tvrdí totiž polský místopředseda vlády a ministr financí Waldemar Pawlak.

Verze PAKS je vhodná pro komerční využití

Ministři vkládají naděje především do komerční verze Kropelky. "Vozidlo PAKS už spadá do kategorie aut, které se mohou pohybovat na silnicích. A zvládne s jedním litrem 300 kmvzdálenost, tvrdí spokojeně ministr obchodu Pawlak.

Video Ultra úsporné auto
video

Ultra úsporné auto

PAKS je se svými 130 kilogramy mnohem bytelnější, než závodní Kropelka. To mu ale nezabránilo, aby si z Ekomarathonu přivezl bronzovou medaili v kategorii městských aut s benzinovým motorem. Německý automobilový klub ADAC navíc ocenil konstruktéry PAKSu zvláštní cenou za to, že mysleli i na bezpečnost. Miniaturní vozítko se totiž může chlubit podobnými systémy, jako běžně prodejná auta.