Hospodářství Evropské unie zpomaluje

Brusel - Růst ekonomiky Evropské unie i eurozóny ve druhém čtvrtletí prudce zpomalil. Hrubý domácí produkt obou uskupení ve srovnání s předchozím čtvrtletím stoupl o 0,2 procenta po zvýšení o 0,8 procenta v prvních třech měsících roku. Meziročně pak růst zpomalil na 1,7 procenta z 2,5 procenta v období leden až březen. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Odhady analytiků evropské ekonomice věřily více. Odborníci totiž očekávali zpomalení růstu v eurozóně ve srovnání s předchozím čtvrtletím na 0,3 procenta a meziročně na 1,8 procenta. Ke zpomalení přispěl hlavně slabý výkon německé ekonomiky a stagnace ve Francii. Německo, které je největší evropskou ekonomikou, zažívalo od konce finanční krize a globální ekonomické recese hvězdný růst. Prudké zpomalení tamního hospodářství tak nejspíš bude mít řetězový vliv i na další země Evropské unie.

Lépe se dařilo americké ekonomice. Ta oproti předchozím třem měsícům vzrostla o 0,3 procenta a meziročně si polepšila o 1,6 procenta. Japonská ekonomika pokračovala v poklesu, mezičtvrtletně se propadla o 0,3 procenta a meziročně o 0,9 procenta.

Hrubý domácí produkt EU a eurozóny
Hrubý domácí produkt EU a eurozóny