Singer: Řecko mělo odejít z eurozóny už před rokem a půl

Praha - Řecko a Portugalsko měly odejít z eurozóny už před rokem a půl. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD) to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Evropě podle něj chybí jasný plán na řešení dluhů a v současné dluhové krizi dělá chybu za chybou; východiska totiž více podléhají krátkodobým politickým cílům než zohlednění ekonomických nákladů.

„Obávám se, že řešení stále určují krátkodobé politické náklady lídrů unie, a nikoli ekonomické náklady. Ekonomicky nejjednodušší by byl před rokem a půl odchod nejslabších článků, tedy Řecka a Portugalska, z eurozóny,“ řekl listu guvernér. Odchod by oběma zemím usnadnily evropské peníze na jejich nový start, tedy nešlo by o žádný neřízený rozpad, doplnil. To by optikou dnešních nákladů na záchranu eurozóny vyšlo podstatně levněji, uvedl Singer.

Tahounem příštího růstu budou podle guvernéra ČNB soukromé firmy, které mají dost hotovosti, ale chybí jim jistota na investice, kterou musí dodat politici. „Nejistota, kterou politici a částečně i bankéři svými nekonzistentními, a tedy nečitelnými rozhodnutími vytvářejí, je ohromující,“ dodal guvernér.

Miroslav Singer:

„Dnešní nekonzistentní politika typu 'nikoho nenecháme z eurozóny odejít, ale zároveň všichni nedáme společně na stůl dostatečné prostředky pro její záchranu' vytváří nejistotou ohromné náklady reálné ekonomice.“


Singrovy názory na nebezpečí, které z extrémně zadlužených zemí pro eurozónu plyne, sdílí i další ekonomové. „Čím déle se bude špička EU snažit udržet eurozónu s jejím počtem členů, tím pravděpodobnější je, že dojde k rozpadu,“ podotkl v rozhovoru pro ČT24 ekonom a politolog Petr Robejšek.

Singer očekává růst za dva roky

Zpomalení růstu české ekonomiky je podle něj očekávané a nemělo by být tak velké jako po pádu Lehman Brothers. „Nezpomaluje jen Česko, ale také vyspělé země,“ upozornil. Horší než tehdy je, že v Evropě chybí ochota si jasně říci, jak situaci s dluhy řešit. Normální krize by byla už dávno pryč, ale tato dluhová je velmi nepříjemná, dodal.

„Evidentně se ukazuje zpomalování, ale pokud se začnou rozpočty ve vyspělých ekonomikách dávat do pořádku, může ekonomika zase v roce 2013 robustně růst. A doufejme, že zpomalení nebude tak dramatické, jako bylo v roce 2008 a 2009. Dluhy se zatím jen posouvaly, teď by se měly začít snižovat,“ řekl Singer.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

S úrokovými sazby ČNB hýbat nebude

„Nevidím teď nic, co by nás mohlo aktuálně či před koncem roku přimět hýbat se sazbami. Ale to se může změnit,“ řekl guvernér na otázku ohledně změny úrokových sazeb. „Naše prognóza zvýšení úroků odsouvá někam na konec roku,“ dodal.

Ekonomika ČR v letošním druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 2,4 procenta. Prognóza centrální banky podle Singera počítá se zpomalováním růstu a tím i se zpomalováním inflačních tlaků.