Němečtí celníci: Za podezřelý vzhled hodinové zdržení

Schwandorf – Na české řidiče teď v Německu čeká nepříjemné překvapení. Němečtí a čeští celníci totiž namátkově zastavují automobily a kontrolují, zda řidiči přes hranice nepřevážejí například drogy, pašované zboží nebo nelegálně převážené pohonné hmoty. Nejprve proběhne kontrolní test na přítomnost drog, pak přiběhne pes vycvičený na hledání cigaret a nakonec celníci prohledají celé auto.

„Celníků je potřeba stále více. Otevřených hranic někteří zneužívají tím, že pašují drogy, cigarety nebo benzin,“ tvrdí parlamentní státní tajemník spolkového ministerstva financí Hartmut Koschyk. Mozkem celé akce jsou sice Němci, Češi jim ale sekundují a mnohým řidičům i tlumočí.

Jürgen Thiel z Celní správy Mnichov:

„Dnes není problém dostat cokoliv z jedné země do druhé. Vzájemná spolupráce celníků jednotlivých zemí je proto velmi důležitá.“


Kromě kamionů a dodávek Němci kontrolují i vytipované osobní vozy. Už v minulých letech si přitom čeští řidiči stěžovali na – podle nich – nepřiměřené chování německých hlídek. „Vybíráme to podle čísla auta, podle lidí, kteří v autě sedí, jestli je auto pro ně vhodné. Je to o našem pocitu,“ popisuje postup německý celník Franz Sporer.

Video Reportáže Zuzany Luňákové
video

Reportáže Zuzany Luňákové

Důkladnou kontrolu prý dělají i čeští celníci

Během natáčení vyšel u jednoho z řidičů první drogový test pozitivně. I přesto, že byl ten druhý negativní, muselo auto projít celkovou kontrolou. Droga totiž prý mohla ulpět i na volantu firemního vozu, který podle slov šoféra řídí až třicet lidí. V rámci důkladné prohlídky celníci zkontrolovali řidiči kapsy, vše vyndali z auta a na řadu přišel i vycvičený pes. Nakonec celníci nic neodhalili. Kontrola je však zdržela na hodinu.

„Jakákoliv kontrola, která v úvodu odhalí možné podezření, třeba na přepravu drog, musí být důkladná. Takovéto kontroly dělá i česká správa,“ vysvětluje však smířlivě mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.