NERV se zamyslí i nad problémy eurozóny

Praha – Národní ekonomická rada vlády (NERV) se hodlá nyní zaměřit na aktuální témata, jako je například dluhová krize v eurozóně nebo nový rozpočet Evropské unie na roky 2014 až 2020. Vyplývá to z výroční zprávy NERVu, kterou dnes představil premiér Petr Nečas společně s členy rady. Šest pracovních skupin, v rámci kterých jednotliví členové rady dosud pracovali, ustoupí do pozadí a rada bude pracovat více jako celek.

V případě dluhových problémů eurozóny se NERV bude zabývat jejími dopady na českou ekonomiku a veřejné rozpočty. V důsledků zpomalení evropské ekonomiky, které nyní hrozí, by mohla klesnout poptávka po českém zboží v evropských zemích, jež jsou hlavními exportními partnery Česka. To by samozřejmě vyústilo v negativní dopady na trh práce.

„Příspěvek NERVu k vládní politice v této oblasti bude nesmírně cenný a nesmírně žádaný,“ očekává Nečas. S NERVem chce diskutovat také o novém rozpočtovém rámci Evropské unie nebo o změnách, které čekají evropskou kohezní politiku. „Situace v eurozóně se vyvíjí každým dnem a ne všichni členové vlády si pak dokáží představit všechny souvislosti například s hodně diskutovanými evropskými dluhopisy nebo s fiskální evropskou ústavou. Právě v NERVu potom na to existuje řada odborníků, kteří dluhopisy prodávali, emitovali, takovýto krizový vývoj řešili třeba ve Světové bance, takže v tom si myslím, že role NERVu je nezastupitelná,“ doplnil jeden ze členů NERVu Jan Procházka.

Video Zatýkání policisty
video

Zatýkání policisty

K řešení jednotlivých nových témat ale také vzniknou konkrétní ad-hoc skupiny. Garantem pracovní skupiny pro dluhové problémy bude Vladimír Dlouhý, garantem skupiny pro rozpočet EU bude Petr Zahradník. Skupiny by měly prezentovat své závěry v průběhu září a října. Podle Procházky bude rada pokračovat také v diskusi o důchodové reformě. A bude mimo jiné dál hledat cesty, jak reformu co nejlépe vysvětlit občanům.

Premiér ocenil práci NERVu

K tuzemským ekonomickým problémům NERV vydal v uplynulém roce již svá doporučení. Zveřejnil například doporučení pro boj s korupcí, s reformou veřejných financí, důchodů, zdravotnictví nebo Rámec strategie konkurenceschopnosti ČR. „Doporučení členů NERV budou i nadále sloužit vládě v její exekutivní roli i v roli navrhovatele změn,“ uvedl Nečas. Zároveň upozornil, že velmi často se návrhy NERV neshodovaly s návrhy vlády. „ Já bych chtěl velmi vyzvednout činnost Národní ekonomické rady vlády a poděkovat jejím členům za práci, kterou dělají pro vládu České republiky. Pro mě je to velice cenný intelektuální zdroj,“ dodal Nečas.

Rady a doporučení NERV podle něj odstartovaly řadu odborných diskuzí a vrátily tak problematiku veřejných financí nebo zdravotnictví z politické zpět do odborné roviny. „To je již přidaná hodnota sama o sobě,“ uvedl premiér.

NERV byla ustavena v lednu 2009 jako odborný poradní a konzultační orgán tehdejší vlády premiéra Mirka Topolánka. Úkolem rady bylo hledání a návrhy receptů směřujících k udržení a zrychlení ekonomického růstu Česka. Současná vláda Petra Nečase začátkem loňského srpna činnost NERV obnovila. Od té doby se NERV sešel více než 70krát. Krom toho uskutečnil také několik workshopů.