Stabilita světové ekonomiky závisí na kooperaci Číny a USA

Peking - Stabilita světového hospodářství záleží na tom, zda Spojené státy a Čína najdou společnou řeč. Toto tvrzení dnes na úvod své oficiální návštěvy Číny uvedl americký viceprezident Joe Biden. Dodal, že blízký vztah s Čínou je pro USA klíčový. Biden se dnes v Pekingu setkal se svým protějškem Si Ťin-pchingem, který by se podle předpokladů měl v roce 2013 stát nástupcem prezidenta Chu Ťin-tchaa.

„Dovolil bych si tvrdit, že pro Spojené státy není při budování vzájemných vztahů důležitější vztah než ten s Čínou,“ zdůraznil Biden ještě před úvodním jednání se Sim, které se zřejmě bude točit především kolem ekonomických témat.

Právě okolo ekonomiky se bude točit pětidenní návštěva amerického představitele v Číně, přičemž na prvním místě stojí rostoucí zadluženost Spojených států. Čína je totiž největším zahraničním věřitelem USA, jelikož vlastní americké dluhopisy v hodnotě více než bilionu dolarů.

Před pár týdny čínská státní média ostře kritizovala nedávné tahanice amerických politiků kolem zvýšení stropu pro další zadlužení USA, na němž se nakonec politici ve Washingtonu dohodli. S nevolí také sledovala, že poprvé v historii jedna ze tří hlavních ratingových agentur odebrala Spojeným státům nejvyšší hodnocení na stupni AAA.

Čínská média: USA jsou narkomanem, který nevydrží bez zadlužování

V minulých týdnech podle zpravodaje ČT v Číně Tomáše Etzlera psala čínská média o tom, že je Amerika „narkomanem, který je zvyklý žít na dluh“. Nyní se však po přistání Bidena jejich rétorika zmírnila a místní novináři píší, že Čína vítá návštěvu amerického viceprezidenta a dívá se na ni jako na ukázku dobré vůle Spojených států řešit problémy společně s Čínou.

Lidé v Číně navíc žádají tamní vládu, aby se spíše soustředila na četné problémy své země a neřešila fiskální politiku a utrácení Spojených států. Etzler dodává, že Číňané jsou proti skupování amerických dluhopisů.

Si Ťin-pching, čínský viceprezident:

„Domnívám se, že za nové situace mají Čína a Spojené státy ještě četnější společné zájmy a že na svých bedrech nesou ještě více společných závazků.“ 


Biden vytváří dobré vztahy s budoucími čínskými vůdci

„Jsem si naprosto jistý, že ekonomická stabilita světa spočívá nemalou měrou na spolupráci mezi USA a Čínou,“ prohlásil americký viceprezident. V Číně se Biden ocitl na pozvání čínského viceprezidenta v rámci snahy vlády prezidenta Baracka Obamy posílit vztahy s novou generací čínských vůdců. V jejím čele stojí podle všeho právě Si, jenž by se již příští rok měl stát generálním tajemníkem Komunistické strany Číny.

Na amerického viceprezidenta ještě v Číně čekají setkání s prezidentem Chuem a premiérem Wen Ťia-paem. Viceprezident Si kromě schůzky v Pekingu doprovodí Bidena do provincie S'-čchuan, která byla v roce 2008 postižena ničivým zemětřesením.