Koruna tvrdou mezinárodní měnou, nebo českou pastí?

Praha – I když dnes koruna výjimečně trochu ztrácela, dlouhodobě posiluje a láká investory. Pokud se dluhová situace v Evropě ještě zhorší, podle investiční společnosti Record Currency Management tak může být česká koruna přístavem v nyní rozbouřeném burzovním moři. Společnost jí totiž předpovídá slibnou budoucnost. Naopak možnosti švýcarského franku, který dosud pro investory sloužil jako klidný přístav, jsou podle analytiků společnosti vyčerpané. Růst české měny ale může zdejší ekonomice značně uškodit. Problémy by mohli mít především exportéři, jejichž role je v naší ekonomice zcela zásadní. K tématu více přinese dnešní diskuse v Událostech, komentářích, které začínají na kanálu ČT24 ve 22:00.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

„Koruna má relativně solidní historii nízké inflace, relativně kredibilní politiku České národní banky v zádech. To je asi hlavní trumf především při porovnání s našimi sousedy v Polsku a v Maďarsku. Kromě toho máme na současné poměry relativně zodpovědnou vládu a nízké veřejné zadlužení,“ vysvětluje ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš důvody, proč je tuzemská měna považovaná za bezpečnou. Analytik však dodává: „Já bych nesouhlasil s kolegy z Londýna v tom, že česká koruna se blíží svojí pozicí k švýcarskému franku. Tady je přece jenom ta cesta hodně daleká, jestli tam vůbec ta cesta někdy povede.“ Za pravdu mu dává i rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls. Dodává navíc, že pozice švýcarského franku také dlouho nepotrvá.

Silná měna už se Švýcarsku vymstila

Silný frank, ke kterému nyní ekonomové korunu přirovnávají, začíná dělat Švýcarům vrásky na čele. Pozice tamních exportérů se den ode dne zhoršuje a švýcarská centrální banka proto musí neustále posilující měnu krotit. Investoři se tak poohlížejí po jiných bezpečných měnách. Česká koruna od začátku roku vůči euru posílila o 2,4 procenta. Ratingová agentura Moody's Investors Service navíc 4. srpna potvrdila rating Česka na páté nejvyšší příčce, tedy A1. To vše dělá z české měny zajímavou obchodní příležitost.

Investiční ředitel Record Currency Management Bob Noyen:

„Pohyby franku už jsou vyčerpané a poohlížíme se po alternativě. Trhy budou neustále hledat další příležitosti. Česká koruna a další tvrdší východoevropské měny mají také ziskový potenciál.“


Video Reportáž Vandy Kašové a Jana Černého
video

Reportáž Vandy Kašové a Jana Černého

Podle Bureše je ale odhad z Londýna přehnaný. „Česká koruna je fakticky nedůležitou světovou měnou. Je to malý trh, relativně málo likvidní a z tohoto pohledu se příliš nehodí jako rezervní měna. On už švýcarský frank se sám o sobě moc nehodí jako rezervní měna, protože to je malá ekonomika, relativně málo švýcarských franků je dostupných. Do popředí se dostává především ve chvíli, kdy skutečně není do čeho jiného investovat a investoři vyhledávají absolutní jistotu. České koruně také na rozdíl od franku nepřeje to, že je daleko cykličtější ekonomikou. Ve chvíli, kdy má hlubší hospodářské problémy celá Evropa, tak by ztrácela rozhodně i česká ekonomika daleko výrazněji než švýcarská,“ dodává ekonom.

Silná koruna by mohla poslat ke dnu české exportéry

Z posilování měny by ale čeští analytici takovou radost mít neměli. Silná koruna sice znamená levnější dovolenou u moře a výhodnější nákupy zahraničního zboží, nese s sebou ale i hrozbu. Podobně jako v případě Švýcarska by totiž mohla být na obtíž tuzemským exportérům. Ti proto na vládu tlačí, aby co nejrychleji přijala euro. Bez tahouna naší malé otevřené ekonomiky, jakým vývoz je, totiž nebudou tuzemští exportéři schopni konkurovat levnému zahraničnímu zboží a bez exportu  nebudou ani volná pracovní místa.

0Hlavní analytik Patria Finance David Marek:

„Objemy obchodů s korunou nejsou tak velké, takže by stačilo několik velkých hráčů a dokázali by výrazně pohnout korunou.“


Podle České národní banky by země mohla splnit podmínky pro vstup do eurozóny příští rok. Euro by se tak teoreticky mohlo stát českou měnou v roce 2016. Experti jsou ale opatrní. „Česká republika nemá usilovat o co nejrychlejší přijetí eura také proto, že nikdo neví, co přesně s eurozónou bude,“ vysvětluje ale člen Národní ekonomické rady vlády Vladimír Dlouhý.

A čeští politici souhlasí. K otázce stanovení termínu přijetí eura se nedávno vyjádřil i premiér Petr Nečas. Podle něj není kam spěchat. Zcela zajedno je s ním celá vláda i opozice. Nakonec možná Česko nebudou nutit k urychlenému řešení ani investoři. „V posledních seancích vidíme spíše, že česká koruna v reakci na globální napětí slábne, i když daleko méně než zranitelnější měny v regionu, jako je polský zlotý nebo maďarský forint,“ uklidňuje situaci Bureš.

Česká národní banka podle prognózy zveřejněné na začátku srpna očekává letos kurz koruny na 24,10 koruny za euro. Příští rok podle centrální banky měna posílí na 23,10 a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro.