Čínští investoři letí na známky

Peking – Investovat se dá do kdečeho – do akcií, komodit, zlata apod. Mezi čínskými investory teď letí známky. V loňském roce i letos ceny kolekcí hlavně s tématikou čínské kulturní revoluce lámou rekordy. Čínská smetánka totiž rychle bohatne a kupuje známky hned – na příznivější ceny se jim čekat nechce.

V době kulturní revoluce za vlády Mao Ce-tunga bylo sbírání známek zakázáno. Paradoxně jsou nyní ty s jeho podobiznou velmi žádané. Stejně jako i další čínské motivy. Červené opice se staly takovým hitem, že jejich cena na aukci v Hongkongu přesáhla téměř tři miliony korun.

„Známky jsou určitě dobrá forma investice, ale musíte o nich hodně vědět. Nejsou jako obrazy nebo starožitnosti. Jejich hodnota je hlavně v jejich historii. A před sbíráním musíte znát všechny kulturní a historické aspekty,“ uvedla viceprezidentka filatelistické společnosti Anna Leeová.

Podle odborníků nemohou investoři šlápnout se známkami vedle, pokud se rozhodnou investovat do vzácných kolekcí, které se na trhu neobjevují příliš často. „Jsou to velmi stabilní investice,“ potvrdil v rozhovoru pro The Financial Times portfolio manažer Geoff Anandappa.

Počet Číňanů, kteří investují do známek, v poslední době roste. Čína totiž bohatne. Jen za poslední rok se počet čínských milionářů zvýšil o 85 tisíc na víc než milion. „V Číně je za posledních pět let hodně miliardářů. Jsou ochotni utratit hodně peněz výměnou za svůj čas. Nečekají na výhodnou koupi, jako jsme to dělali my před deseti lety. Důležitější je, že známky mají hned,“ podotkl sběratel známek Yeung Ming.

Před deseti lety se obchodovalo hlavně v Hongkongu. Prodávali a nakupovali tady sběratelé taky ze Singapuru a Tchaj-wanu. Nyní je byznys s cennými kousky výsadou hlavně vnitrozemí Číny.