Libye táhne evropské akcie vzhůru, USA má opět strach ze zpomalení

Londýn – Lepší nálada na trzích a zájem o nákupy zlevněných akcií pomohl burzám v západní Evropě v začátku týdne zpět na nohy. Po prudkém propadu z týdne minulého je tedy čekalo oživení. Prudce rostly zejména akcie ropných společností, kterým prospěly vyhlídky na ukončení občanské války v Libyi a na návrat na libyjská ropná pole. Polepšila si i pražská burza.

Analytici tvrdí, že trh už zřejmě dosáhl dna. Index západoevropských akcií FTSEurofirst 300 v závěru stoupl o 0,7 procenta na 916,50 bodu. V pátek odepsal 1,7 procenta a za celý minulý týden se propadl o šest procent.

Poradce z banky Credit Suisse Bob Parker:

„Uvěříme-li tomu, že ultrauvolněná měnová politika spolu s nižšími cenami ropy pomůže zachovat alespoň slabý ekonomický růst, pak to bude pro trh základ k růstu.“


Při pondělí se dařilo i hlavnímu indexu pražského akciového trhu. Index PX nakonec skončil silnější o 1,13 procenta na 999,6 bodu. Burzu táhly nahoru především Komerční banka a mobilní operátor Telefónica ČR. Akcie developera Orco získaly přes pět procent. Nedařilo se naopak Erste Bank.  

Logo Burzy cenných papírů Praha
Zdroj: ISFA/LN
Autor: Jindřich Mynařík

Vzhůru jde i americký akciový trh

Na počátku nového týdne posilovaly i americké akcie. Před polednem však po ztrátách bank část svých zisků smazaly. Banky se opět dostaly pod tlak kvůli obavám z recese a šíření dluhové krize v eurozóně. Kolem poledne místního času (18:00 SELČ) index Dow Jones stoupl o 0,3 procenta na 10 850 bodů a širší index Standard & Poor's o 0,1 procenta na 1 125 bodů. Index technologického trhu Nasdaq zůstal téměř beze změny na 2 341 bodů.

Investoři se nyní zaměří hlavně na páteční projev šéfa centrální banky USA Bena Bernankeho na výroční konferenci Fedu ve Wyomingu. Trhy doufají, že oznámí nová stimulační opatření.