Úsporná opatření mají srazit americký deficit na polovinu

Washington - V průběhu příštích deseti let budou mít Spojené státy výrazně nižší deficit, než se původně předpokládalo. Počítá s tím v aktualizovaném výhledu tamní Rozpočtový výbor Kongresu (CBO). Za citelným zlepšením je nedávná dohoda obou hlavních politických stran o snižování výdajů. Ceny amerických státních dluhopisů po zprávě zrychlily pokles, takže vzrostly jejich výnosy.

Podle výboru kumulovaný rozpočtový deficit během příštích deseti let dosáhne podle nových propočtů asi 3,487 bilionu dolarů (zhruba 59,2 bilionu korun). To je proti původním předpokladům pokles skoro o polovinu, respektive o 3,3 bilionu dolarů. Ke zlepšení částečně přispějí také nízké úrokové sazby.

Ovšem výbor, který funguje nezávisle na politických stranách, upozornil na jeden negativní faktor: hospodářský růst Spojených států bude v nejbližších letech jen mírný. Příliš se nezlepší ani trh práce, takže míra nezaměstnanosti se do konce příštího roku o mnoho nesníží.

„Rozhodně je to krok správným směrem. Ekonomika ale zpomalila, takže se ještě uvidí, jak na tom budou příjmy,“ poznamenal analytik trhu dluhopisů Gennadiy Goldberg z makléřské společnosti 4Cast. Slabší hospodářský růst s sebou totiž zpravidla nese i nižší daňové příjmy. „Vždy je ale dobré, když podíl rozpočtového deficitu na HDP klesne,“ dodal.

Navíc příští rok je z politického hlediska v USA velmi citlivý. Budou se totiž konat prezidentské volby, v nichž se bude o znovuzvolení ucházet nynější prezident Barack Obama. Administrativa má v období bezprostředně před volbami snahu, aby ekonomika byla v co nejlepším stavu.