Švýcaři retroaktivně zdaní účty Britům

Bern - Švýcarsko a Velká Británie budou společně bojovat proti daňovým únikům. Londýn si na Bernu vymohl, že švýcarské banky předem zaplatí půl miliardy franků (zhruba 10,7 miliardy korun) a následně přistoupí k retroaktivnímu zdanění bankovních kont, která mají britští občané ve Švýcarsku. Britská státní pokladna, které se v poslední době nedostává peněz, by tak mohla získat přes pět miliard liber (140 miliard korun).

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

George Osborne, britský ministr financí

„Doby, kdy bylo snadné ukrývat zisky daňových úniků ve Švýcarsku, jsou pryč. Na ty nejbohatší, kteří se snaží unikat daním, budeme tvrdí.“


Švýcaři přitom podobnou dohodu nedávno uzavřeli s Německem, které také nechce svým občanům tolerovat tajná konta v zahraničí. Švýcarská bankovní asociace je prý s výsledkem jednání spokojena. Někteří daňoví experti si ale nejsou jisti, zda je dosažený výsledek tím nejlepším, jakého mohla Británie dosáhnout.

„Respektujeme právo na ochranu klientů našich bank, ale také musíme zajistit provádění legitimních daňových pohledávek,“ zdůvodnilo svůj krok švýcarské ministerstvo financí.

Podle dohody budou peníze britských občanů ve švýcarských bankách zdaněny sazbou 19 až 34 procent. Vycházet se přitom bude ze zůstatku na účtu. Do budoucna se podle švýcarského ministerstva financí začne uplatňovat srážková daň. Švýcarské banky ale budou muset do Británie ihned poslat zmíněných 500 milionů franků jako zálohu.

V současnosti se Británie potýká s jedním z nejhlubších rozpočtových deficitů mezi průmyslovými zeměmi a je v jejím zájmu příjmy rozpočtu co nejvíce zvýšit. Podobný problém teď ale má řada jiných vyspělých zemí, které v průběhu let nashromáždily vysoké dluhy.