Němci obviňují Čínu z hladomoru v Africe

Mogadišo - Hlavní tvůrce německé politiky ve vztahu k Africe Günter Nooke tvrdí, že za hladomor bezmála 12 milionů Afričanů mohou spekulace s půdou. Jako viníka označil i Čínu, která skupuje pozemky v Africkém rohu a vypěstované plodiny údajně posílá do Číny. Kvůli tomu pak hladoví samotní Afričané. Peking se proti tomu ale tvrdě ohradil.

Jen za minulý rok investovala Čína v Africe přes 10 miliard dolarů. Staví tu silnice, letiště nebo financuje zemědělské projekty. Některé z nich se však nelíbí v Německu. „Například v Etiopii podezíráme zahraniční společnosti nebo některé státy, jako třeba Čínu, že ve velkém skupují tamní půdu a začínají na ní pěstovat pouze plodiny, které se dají dobře zpeněžit na globálním trhu. Zatímco místní zemědělci a obyvatelé hladoví,“ říká Nooke. 

Číňané obvinění odmítají

Čína se však proti jeho nařčení ohradila. „Ani jediné zrnko vypěstované v Africe jsme neposlali do Číny. Nákupy pozemků v oblasti Afrického rohu nepřispěly k pustošení ani hladomoru,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva obchodu Šen Tan-jang. Podle něj naopak projekty pomáhají místním zemědělcům vypěstovat více potravin. 

Video Africký hladomor
video

Africký hladomor

Na pomoc hladovějícím přislíbil Peking poslat dalších 443 milionů jüanů. „První dodávku zboží odešleme příští týden. Do Afriky dorazí nejpozději do konce září. Nabídli jsme pšenici, rýži, mouku a cukr. Prostřednictvím Rozvojového programu OSN pošleme peníze do čtyř afrických zemí,“ dodal Šen Tan-jang. 

Čína navíc není jedinou zemí, která se zajímá o africké bohatství. Půdu vlastní i arabské státy a ve velkém ji nakupují evropské a americké investiční společnosti. Kus patří i jednomu z nejbohatších mužů planety - saúdskoarabskému miliardáři Mohammedu Al Amoudimu.