Zákaz Facebooku? Britská vláda hodlá přitvrdit

Londýn - Britská vláda chce zamezit dalšímu násilí v ulicích i pomocí blokování sociálních sítí. Na prvním setkání se zástupci Facebooku, Twitteru a společnosti BlackBerry ale zatím nenašly obě strany společnou řeč. Britská vláda sama přiznává, že zatím nemá žádné páky, jak by mohla internet regulovat. Sociální sítě navíc netrápí pouze vlády. Facebook je totiž celosvětově nejblokovanější stránkou ve firemních sítích.

Vypnout nebo omezit internet není v demokratických zemích jednoduché. V podstatě ho totiž nikdo nevlastní a zároveň patří k základním lidským právům. „Zablokovat přístup k internetu sto procentům populace prostě nejde. Uživatelé si vždycky najdou nějaké cesty, jak se na něj dostat,“ prohlásil Ondřej Filip, předseda NIC.cz. 

Operátoři už sice některé stránky blokují, jedná se ale především o weby s dětskou pornografií. Blokovat sociální sítě podle přání politiků je zrovna moc neláká. „Bez zákonného rámce, který by definoval, za jakých podmínek, v jaké situaci, bychom tak měli učinit, to ani dělat nelze. Podle zákona jsme povinni poskytovat naše služby neustále a nepřetržitě,“ řekla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Vojtěch Bednář, šéfredaktor Tyinternety.cz:

„Představy o tom, že se budou odpojovat uživatelé, je absurdní. Už i Twitter se nechal slyšet, že bude tyto snahy ignorovat. Je to, jako kdyby se zakazovalo telefonování, protože se zločinci domlouvají po telefonu.“


Internet zatím cenzurují a omezují země jako Čína a další státy, které kontrolují telekomunikace. Snahy o ovládnutí neřiditelných sociálních sítí jsou ale po celém světě. Facebook a Twitter třeba během lednových protestů zakázala egyptská vláda. Spadeno na něj mají i v Rusku a třeba i ve Velké Británii.