Platy na MF? 79 tisíc pro poradce, 191 tisíc pro úředníka

Praha - Ministerstvo financí (MF) loni vyplatilo třem poradcům na platech a odměnách 1,3 milionu korun. Nejlépe placený poradce si vydělal včetně odměn 79 000 korun měsíčně, nejméně honorovaný 65 000 korun měsíčně včetně odměn. Nejlépe placeným úředníkem ministerstva se pak stal jeden z náměstků s průměrným měsíčním příjmem 191 000 korun, čímž překonal i měsíční honorář samotného ministra. Vyplývá to z údajů, které na základě podkladů od ministerstva dnes zveřejnil internetový deník Aktuálně.cz. Údaje serveru obsahují pouze částky, nikoliv jména jednotlivých osob.

Zmiňovaný náměstek podle serveru také dostal nejvyšší loňskou prémii v resortu. Za čtyři měsíce ve funkci obdržel k platu 346 000 korun odměny ve výši 420 000 korun. „Jen pro srovnání: prezident má bez náhrad měsíční plat 186 700 a premiér 150 400,“ uvedlo Aktuálně.cz. 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však za odměnou i platem tohoto
náměstka plně stojí, přičemž výši platu odůvodnil tím, že pomohl státní kase ušetřit. „Odměnu jsem udělil za naprosto mimořádný výkon při úspoře nákladů obsluhy státního dluhu, odměnu dostali i jeho podřízení“, řekl Kalousek Aktuálně.cz. Pokud by prý tuto činnost svěřil soukromému poradci, byla by taková činnost oceněna v řádech desítek milionů korun. 

Jména poradců resort ke konkrétním odměnám a platům nepřiřadil. Když ale loni v červenci Kalouskův mluvčí Ondřej Jakob podle Aktuálně.cz zveřejňoval tým poradců, jmenoval bývalé ministry financí Ivana Kočárníka a Jana Klaka, někdejšího slovenského ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace a místostarostu Uherského Hradiště Evžena Uhera. Nyní ministerstvo uvedlo, že jeden z poradců byl neplacený. „Byl to pan Uher,“ uvedl Jakub Haas z tiskového odboru resortu.

Mezi další nejlépe honorované úředníky na financích patří podle serveru vrchní ředitelé. Jeden z nich si loni připsal měsíčně v průměru až 128 000 korun, tedy jen o málo méně, než mají samotní ministři. Těm stanovuje plat zákon, a jak vyplývá z odpovědi pro Aktuálně.cz, Eduard Janota a Miroslav Kalousek neměli loni odměny žádné. Janotův hrubý plat byl od ledna 2010 do července 940 909 korun, na Kalouska pak po zbytek roku připadlo 634 091 korun.