Koalice se kvůli výtkám VV k reformám sejde v úterý

Praha – Věci veřejné požádaly o mimořádnou schůzi vrcholných představitelů koalice kvůli neshodám v sociální a daňové reformě. VV chtějí podle dřívějších vyjádření probrat mimo jiné změny v sociální oblasti, jejichž projednání minulý týden přerušil sněmovní sociální výbor kvůli pozměňovacím návrhům ze strany ministerstva práce a sociálních věcí. Premiér Petr Nečas je z požadavku koaličního partnera podle svých slov rozpačitý, nicméně jednání svolal na úterý ve 12:30. Podle předsedy kabinetu měl sněmovní sociální výbor v čele s poslancem VV na prostudování podkladů dostatek prostoru. Véčkaři však tvrdí, že na projednávání důležitých reforem „nikdy není pozdě“ a od debaty stranických lídrů si slibují hlavně garance pro další debatu o reformách na sociálním výboru.

„Vzhledem k tomu, že tyto věci mohl a měl projednat sociální výbor, jehož předsedou je poslanec za Věci veřejné, tak samozřejmě tento postup Věcí veřejných budí velké rozpaky, protože na projednání těchto věcí na výboru byl mnohatýdenní, takřka dvouměsíční prostor,“ řekl Nečas. Doufá, že vládní partneři budou postupovat odpovědně a vládní reformy ve sněmovně postoupí dál. Návrhy jsou podle premiéra „koaličně dohodnuté“, protože pro ně hlasovala nadpoloviční většina ministrů všech tří vládních stran. Úterní mimořádná schůze proběhne bezprostředně před začátkem jednáním Poslanecké sněmovny.

V posledním týdnu podle Věcí veřejných dosáhly rozpory nad dalším směřováním reforem kritického bodu. Proto je prý potřeba si sednout a říct si, co a jak dál. „Od jednání K9 si klub VV slibuje jednotný přístup koaličních partnerů a garanci pro druhou část jednání sociálního výboru,“ konstatuje předseda strany Radek John.

Podle šéfa výboru Martina Vacka z Věcí veřejných prý ministr práce zahltil poslance pozměňovacími návrhy, které nebylo kdy prostudovat. Změny navíc podle Věcí veřejných nebyly v souladu s tím, co dohodli šéfové poslaneckých klubů. Spory jsou u takzvané sociální karty nebo ohledně kompetencí u jednotného inkasního místa.

Rozpory panují i kolem stravenek, tedy kolem velkého tématu minulý týden schválené daňové reformy. Ministr financí Kalousek má jasno a chce jejich daňové zvýhodnění zrušit. „Nechápu, o co jim jde, ve sněmovně se snažit můžou, ale s koalicí to neprohlasujou a koaliční smlouva jim zakazuje hlasovat s opozicí,“ míní Kalousek. Věci veřejné hodlají ve sněmovně prosadit přesný opak.

Nejmenší vládní strana by si s koaličními partnery ráda ujasnila taky detaily rušení superhrubé mzdy nebo osvobození drobných akcionářů od daní z dividend.

Video VV svolávají koaliční schůzi kvůli reformám
video

VV svolávají koaliční schůzi kvůli reformám

VV svolávají koaliční schůzi kvůli reformám

Rozhovor s Jaromírem Drábkem