Většina Čechů kritizuje systém daní či dávek

Praha – V Česku přibývá lidí, kteří jsou nespokojeni se současným systémem sociálních dávek, daní, penzí a vysokých škol. Za posledních 5 let počet takových Čechů vzrostl na tři čtvrtiny obyvatel. Zároveň ale přibylo lidí, podle kterých nejsou zásadní reformy potřeba. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Většina dotázaných také uvedla, že s chystanými reformními záměry nejsou dobře obeznámeni.

Se systémem sociálních dávek a se soustavou penzí nejsou spokojeny zhruba tři čtvrtiny obyvatel. Daňový systém se nelíbí dvěma třetinám Čechů a Češek. Tři pětiny lidí mají výhrady ke zdravotnictví, tři z deseti dotázaných k vysokému školství. „Ze srovnání s výsledky z roku 2006 vyplývá, že za posledních pět let vzrostla nespokojenost s výjimkou zdravotnictví u všech oblastí. Nejvýrazněji pak u systému sociálních dávek,“ uvedli autoři výzkumu.

I když většina lidí stále považuje provedení reforem za žádoucí, od roku 2006 přibylo těch, podle nichž nejsou zásadní reformní kroky potřeba. Zatímco před pěti lety by sociální systém nereformovalo 13 procent Čechů, nyní už je jich pětina. Zdravotnictví by v roce 2006 neměnilo 11 procent obyvatel, teď by ho nereformovalo 29 procent oslovených.