Čeští stavaři: Krize v oboru pokračuje

Praha - Mezi řediteli tuzemských stavebních firem narůstají obavy z vývoje stavebnictví v roce 2012. Pro letošní rok ale dřívější pesimismus mírní. Výsledky průzkumu společností CEEC Research a KPMG Česká republika dnes na diskusním setkání zástupců vlády a stavařů prezentoval partner KPMG ČR Pavel Kliment.

„Aktuálně ředitelé stavebních společností očekávají pokles výkonu českého stavebnictví pro rok 2011 o 4,1 procenta, jsou tak o něco optimističtější než v dubnu letošního roku, kdy odhadovali pokles o 5,6 procenta,“ sdělil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Výhled na příští rok ale stavaři zhoršili. Aktuální výsledky výzkumu ukazují na další pokračování poklesu sektoru, a to o 2,4 procenta. Přitom ještě v lednu tohoto roku ředitelé očekávali v roce 2012 mírný růst trhu. Odvětví podle Klimenta z KPMG ČR škodí hlavně slabá poptávka z veřejného i soukromého sektoru. „Ze strany státu to je způsobeno snahou po úsporách v rozpočtu, u soukromníků zase stále doznívají efekty ekonomické krize. Obecně chuť a nálada investovat není nejlepší,“ vysvětlil pro ČT24 Pavel Kliment. „Souhlasím, prožíváme si úplné dno,“ prohlásil v diskusi se stavaři ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví:

„Recese nekončí. Ve stavebnictví krize pokračuje a pokračovat bude.“


Nepříznivá situace potrvá v odvětví podle šéfa Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše ještě nejméně tři roky. Pokračující slabší poptávku očekává v příštím období také bývalý guvernér České národní banky a současný poradce KPMG Česká republika Zdeněk Tůma. Pavel Kliment je poněkud optimističtější a opětovný růst odvětví očekává již za dva roky. „Pokud se to stane do roku 2013, tak by to byl poměrný úspěch,“ uvedl.

Video Reportáž Vandy Kašové
video

Reportáž Vandy Kašové

Reportáž Vandy Kašové

30. 8. 2011

Rozhovor s Pavlem Klimentem

„V delším časovém horizontu se bude spíše jednat o stagnaci nebo další pokles stavebního trhu ČR. V oblasti privátního sektoru nebyla zaznamenána vyšší aktivita, která by doplnila úbytky objemů zakázek z veřejných rozpočtů,“ soudí generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. To potvrdil i generální ředitel a předseda představenstva stavební společnosti PSJ František Vaculík. Byty se podle něj prodávají stavitelům obtížněji než dříve, podobně jsou na tom například také pronájmy kanceláří.

Neschopnost českých stavebníků vybřednout z krize je podle Pavla Klimenta z KPMG ČR způsobeno tím, že samy firmy nejsou schopny nepříznivou situaci ovlivnit. „Nemohou změnit trh ani posílit poptávku, což je to, co by k řešení nutně potřebovaly,“ konstatoval.

Nové zdroje může přinést transformace ŘSD

Jednu z možných cest pro získání nových zdrojů pro výstavbu dopravní infrastruktury při diskusi se stavaři zmínil náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Na ministerstvu dopravy se podle něj v současnosti zvažuje možnost přeměnit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na obchodní společnost.

O takové přeměně mluvil již bývalý ministr dopravy Radek Šmerda. „Z ŘSD by se stala obchodní společnost, která by si mohla brát úvěry, vydávat dluhopisy, abychom jí umožnili získávat i jiné zdroje než dosud,“ uvedl náměstek. Transformaci ŘSD dnes podpořil také ministr průmyslu a obchodu Kocourek.

Tuzemské stavebnictví v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně prohloubilo propad na 6,3 procenta, po květnovém poklesu o 4,9 procenta. Za celé druhé čtvrtletí se výkon odvětví snížil o 5,7 procenta.

Zlaté časy skončily stavebním firmám před dvěma lety. Od začátku krize se stavebnictví propadlo téměř o 20 procent. Největší pokles tržeb postihl velké firmy, právě ty malé jsou totiž méně závislé na státních zakázkách a velkých developerských projektech.