Penta dává od Sazky ruce pryč, do soutěže za sebe pošle zástupce

Praha – Investiční skupina Penta se s největší pravděpodobností o Sazku v tendru na její prodej ucházet nebude. Důvodem jsou podle mluvčího společnosti Martina Danka „bariéry a sankce“. Ve fázi úvah je ale podle něj možnost, že se Penta soutěže zúčastní prostřednictvím společnosti speciálně zřízené pro účel tendru. Insolvenční správce Sazky Josef Cupka vyhlásil výběrové řízení na prodej loterijní firmy 19. srpna.

V soutěži o Sazku zvítězí navrhovatel nejnižší ceny. Soutěže se může zúčastnit prakticky kdokoliv, kdo splní základní podmínky stanovené insolvenčním zákonem. Sazka, která je v konkurzu od konce května, bude prodána ve veřejném výběrovém řízení jako celek. Vítěz výběrového řízení by měl být znám zhruba za měsíc.

Martin Danko:

„Podmínky soutěže, které jsou nám známé ze žádosti zaslané soudu, považujeme za skandální.“


Předem musejí zájemci složit jistinu ve výši půl miliardy korun. Od zahájení výběrového řízení mají účastníci soutěže pět týdnů, ve kterých musejí insolvenčnímu správci doručit závaznou finanční nabídku, včetně potvrzení o složení celé nabízené částky na speciálním vázaném bankovním účtu a také podepsanou kupní smlouvu.

16:9
Zdroj: ISIFA
Autor: VLP/Martin Divíšek

Vítěze tendru budeme znát bezprostředně po prostudování předložených nabídek. Nestane se ale okamžitě novým majitelem Sazky. Musí ještě získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, popřípadě kompetentních evropských orgánů. Na doložení souhlasného stanoviska má vítěz soutěže pět měsíců od vyhlášení výsledku. Pokud vítěz souhlas antimonopolního úřadu nezíská, bude muset zaplatit smluvní pokutu 1,5 miliardy korun a celé výběrové řízení se bude muset opakovat.

Bude Sazka PPF a KKCG nebo Penty?

Zatím se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně šlo o PPF a KKCG, které ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc. Na druhé straně se o loterijní společnost ucházela právě investiční skupina Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna. Penta už dříve nabídla 2,5 miliardy korun za loterijní část Sazky, Fortuna pak 3,5 miliardy korun za Sazku jako celek. Teď se ale situace mění. Podle Danka je motivem řízení nechat ovládnout Sazku skupinami PPF a KKCG, a ne maximalizovat cenu pro uspokojení všech věřitelů.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.