Nečas: Rozpočet nemůže být polotovar

Praha – Vládní strany se musí v kabinetu na návrhu státního rozpočtu na příští rok shodnout a společně ho prosazovat. Rozpočet nemůže jít do sněmovny jako polotovar. Prohlásil to premiér Petr Nečas (ODS). Také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že vláda, která by nebyla schopna společně hájit kompromisní návrh rozpočtu ve sněmovně, nemá smysl. Pokud jde o výhled letošního rozpočtu, Kalousek dále počítá s tím, že jeho schodek nepřekročí 4,6 procenta HDP. Nic na tom nemění ani nárůst schodku rozpočtu v posledním měsíci. Kabinet se bude návrhem rozpočtu zabývat příští týden.

Vážné výhrady k rozdělení peněz ministerstvům pro příští rok dosud mají vládní Věci veřejné. Požadují také výrazně více peněz pro ministerstvo dopravy. V případě neshody na vládě je variantou dopracovat definitivní podobu rozpočtu ve sněmovně. 

Video Brífink koalice po jednání sněmovny
video

Brífink koalice po jednání sněmovny

Podle Nečase bude vláda o rozpočtových prioritách dále jednat a není pravděpodobné, že by ho hned napoprvé schvalovala. Očekává nejméně dvě jednání kabinetu k rozpočtu. „Vláda musí zodpovědně projednat a předložit návrh státního rozpočtu. Představa, že se bude nějak dopékat jako polotovar v Poslanecké sněmovně, to považuji za představu, kterou snad nikdo nemůže myslet vážně,“ řekl Nečas. Nehlasovat na vládě pro návrh rozpočtu podle něj znamená dát najevo, že ve vládě dotyčný nechce sedět.

Kalousek připomněl, že kvůli schváleným rámcům rozpočtu už není možné jeho základní parametry měnit. Objem prostředků pro jednotlivé ministry je podle něj ale věcí další politické diskuse na vládě. „Tam může dojít k víceméně libovolným posunům, ale vždy to nesmí znamenat větší výdaje z celkového státního rozpočtu,“ řekl. Povinností každého ministra podle něj je návrh rozpočtu hájit.

Podcenit nechce Kalousek ani schodek rozpočtu

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy. Loni v srpnu přitom rozpočet vykázal deficit o deset miliard korun menší. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

Miroslav Kalousek:

„Vůbec to nepodceňujeme, monitorujeme to velmi bedlivě. Nicméně cíl, na který je zamířeno v letošním roce, 4,6 procenta HDP, bude zcela jistě dodržen, nebude překročen.“