Dnešní špatné zprávy vytvářejí tlak na prezidenta Baracka Obamu i centrální banku (Fed), aby přijali nové kroky na podporu zaměstnanosti a slábnoucí ekonomiky. Obama se svým plánem veřejnost seznámí příští čtvrtek. Fed pak v srpnu slíbil, že na zářijovém zasedání bude uvažovat o další měnové stimulaci ekonomiky.
Analytici v průměru odhadovali, že v USA přibude 75 tisíc míst. Po čtvrteční slabé zprávě z amerického průmyslu však své předpovědi ještě dodatečně snižovali. Ministerstvo snížilo údaj o počtu nových míst za červen a červenec celkem o 58 tisíc.
Akcie a ropa padají, zlato a frank roste
„Ekonomika se pomalu zastavuje,“ řekl k údajům ekonom newyorské firmy ITG Steve Blitz. Na zprávu reagovaly evropské a americké akciové trhy zesílením poklesu a výrazně se propadly ceny ropy a dalších komodit. Investoři se v obavách z nepříznivého vývoje globální ekonomiky začali opět přesunovat k bezpečným aktivům jako švýcarský frank a americké vládní dluhopisy a zlato, jejichž kurzy a ceny rostly.
Podle ekonomů omezili zaměstnavatelé najímání pod vlivem zhoršení situace na finančních trzích, které v první polovině srpna stíhaly prudké otřesy. Akciové burzy tehdy reagovaly propady na eskalaci dluhové krize v Evropě, politické boje o americký státní dluh a snížení nejvyššího amerického úvěrového ratingu AAA.
Vyhlídky do budoucna však podle ekonomů nejsou až tak chmurné. Firmy totiž nezvyšují tempo propouštění. Také relativně silné spotřební výdaje spolu s letním oživením průmyslové výroby signalizují, že Spojeným státům zatím návrat do ekonomické recese zřejmě nehrozí. „Propad ekonomiky nečekám, spíše bloumání a vrávorání,“ řekl Patrick O˙Keefe z účetní firmy J.H. Cohn. Jiní však upozorňují, že ekonomika je nyní tak slabá, že do záporných čísel ji může postrčit jakýkoli nový otřes.