Kalousek chce škrtat ještě v letošním rozpočtu

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek je připravený navrhnout nové rozpočtové škrty ještě pro letošní rok. Stane se to v případě, kdy by se nepodařilo včas obnovit proplácení peněz z Evropské unie do některých tuzemských operačních programů. Navíc asi deset až dvanáct miliard korun může státu chybět kvůli nižšímu výběru daní. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to dnes v České televizi řekl náměstek ministra financí Jan Gregor.

„Když prostředky nenajdeme, pan ministr financí je připraven navrhnout vládě případná výdajová opatření,“ poznamenal náměstek Gregor. Můžou to podle něj být například škrty nebo zmrazení výdajů, případně přesun některých výdajů na příští rok. „Největším rizikem pro plnění státního rozpočtu na letošní rok jsou evropské prostředky. Tam je velmi důležité, aby se nám společně s ministerstvem pro místní rozvoj podařilo obnovit proplácení evropských programů z rozpočtu Evropské unie. Pokud by se nám to nepodařilo, tak problém plnění státního rozpočtu může být ještě daleko větší,“ dodal Kalouskův náměstek.

Největším tuzemským programem, který na základě rozhodnutí ministerstva dopravy od května nedostává peníze z Bruselu, je operační program Doprava. K pozastavení úřad přikročil kvůli pochybnostem o souladu některých výdajů programu s českým i unijním právem. Dotace příjemcům úřady vyplácejí nejdříve z prostředků českého státního rozpočtu a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení Evropské komisi. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

Peníze
Peníze

Vrásky na čele dělají úředníkům ministerstva financí také nižší než očekávané výběry daní. Státní pokladna možná letos vybere podle Gregora o deset až 12 miliard korun míň, než se původně předpokládalo. Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na necelých 88 miliard korun z červencových jednašedesáti miliard. Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

Premiér Petr Nečas dnes v televizi Prima řekl, že přes potíže s výběrem daní bude možná schodek letošního rozpočtu pod vládním cílem 4,6 procenta hrubého domácího produktu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ho za nižší výběry daní kritizoval, podle Nečase je ale nutné počkat až na konečnou bilanci v závěru roku.