USA požadují po Švýcarsku údaje o bankovních účtech

Curych - Spojené státy požadují po Švýcarsku, aby jim příští týden předalo podrobné informace o účtech amerických občanů. A to v Credit Suisse a dalších devíti menších tamních bankách. Washington podle švýcarských nedělníků hrozí, že jinak bude informace o účtech vymáhat soudně a bankám budou hrozit vysoké pokuty. Dopis v tomto smyslu poslal do Bernu 1. srpna náměstek ministra spravedlnosti USA James Cole.

Spojené státy se snaží donutit Švýcarsko k předání bankovních informací už léta. Loni v rámci bilaterální dohody vynucené žalobou na největší švýcarskou banku UBS získaly od této instituce podrobnosti o účtech asi 4450 klientů. U těch bylo největší podezření, že se vyhýbali daním.

Švýcarsko si stále pečlivě střeží princip bankovního tajemství, díky němuž vybudovalo na penězích ze zahraničí svůj rozsáhlý bankovní sektor. Minulý měsíc uzavřelo dohody s Německem a Británií, v nichž zachovalo bankovní tajemství výměnou za zdanění vkladů německých a britských občanů a budoucí vybírání srážkové daně z úroků. Podobnou dohodu však Washington odmítá a požaduje vydání konkrétních jmen.

Jednalo by se až o desetitisíce účtů, o kterých chce USA vědět

Podle informovaných zdrojů žádají USA podrobnosti o všech amerických klientech s účty, jejichž hodnota byla v letech 2002 až 2010 nejméně 50 tisíc dolarů. Týkat se to má bank Credit Suisse, Julius Baer, Wegelin a curyšských a basilejských kantonálních bank. Podle tisku by to znamenalo desetitisíce účtů, daleko více, než může Švýcarsko podle dohody o zamezení dvojího zdanění s USA z roku 2009 vydat. Mluvčí švýcarské vlády Mario Turo řekl, že Švýcarsko je s USA v kontaktu a usiluje o řešení na základě platných zákonů.

Švýcarská vláda by chtěla najít řešení, které by nepotřebovalo souhlas parlamentu. Ten loňskou dohodu s USA o účtech UBS přijal jen s velkou nechutí a nyní by zřejmě jakékoli další prolomení bankovního tajemství odmítl. Švýcarsko minulý měsíc navrhlo Washingtonu zahájit nová jednání, která by spor vyřešila. Náměstek Cole ve svém dopise uvedl, že pokud Švýcarsko rychle vydá požadované účty, budou americké úřady připraveny o návrhu Bernu uvažovat. Pokud Švýcarsko údaje nevydá, budou je USA vymáhat soudně a to by podobně jako v případě UBS znamenalo vysoké pokuty.