Letošní žně se vydařily, radují se zemědělci

Praha – Letošní žně pomalu končí. Zemědělcům už zbývá sklidit jen poslední stovky hektarů polí. Úroda obilovin je bezmála o pětinu vyšší než definitivní sklizeň loni. Šéf agrární komory Jan Veleba je s výsledkem nadmíru spokojený. Letošní sklizeň označil za jednu z nejlepších za posledních dvacet let. Celkové výnosy jsou navíc vyšší, než kolik činily dosavadní odhady.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Tim Scrivener

Zemědělci již sklidili 1,35 milionu hektarů polí. Zbývá tak sklidit již poslední čtyři tisíce hektarů. Na sýpkách už je složeno přes sedm milionů tun obilí. U řepky čeká na posekání téměř tisíc a půl hektaru. Pod střechou mají zemědělci 1,1 milionu tun této olejniny, o sedm procent více než před rokem.

Veleba letošek považuje za jeden z nejúspěšnějších za poslední dvacetiletí. Zemědělci podle něj za svou produkci letos určitě utrží více než před rokem. Začátek letošních žní přitom stejně jako loni komplikovalo deštivé počasí. V průběhu srpna se však výrazně zlepšilo a s ním i podmínky pro polní práce.

Jan Veleba:

„Platí to pro obilí, pro brambory, pro chmel, pravděpodobně to bude platit pro kukuřici, cukrovou řepu i slunečnici či pícniny. Ten rok byl zkrátka mimořádně dobrý.“


Výnos na jeden hektar u dosud sklizených obilovin v průměru činí téměř 5,5 tuny. Loni to přitom bylo téměř o tunu méně. Také u řepky je dosavadní průměrný výnos tři tuny z hektaru meziročně vyšší, loni to bylo 2,83 tuny. U nejrozšířenější domácí obiloviny, ozimé pšenice, dosahuje hektarový výnos 4,7 milionu hektarů, což je jen o 0,1 tuny méně než v roce 2004. Tehdejší sklizeň obilí přitom byla druhá nejvyšší v historii země.

Letos se vyvezou až tři miliony tun obilí

V důsledku klesajících stavů hospodářských zvířat, pro něž je obilí významnou krmnou plodinou, vznikají v posledních letech v Česku jeho každoroční přebytky a nemalá část komodity se ze země vyváží. Veleba odhaduje, že z letošní sklizně by mohly být ze země vyvezeny rekordní téměř tři miliony tun obilí.