Německé soudy učinily tabletu od Samsungu přítrž

Berlín – Düsseldorfský soud dnes potvrdil zákaz prodeje nejnovějšího počítačového tabletu od Samsungu na největším evropském trhu. Ve svém verdiktu uznal námitku amerického konkurenta Apple, že jihokorejská firma okopírovala jeho populární tablet iPad. Soud v západoněmeckém Düsseldorfu zakázal prodej tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 už ve svém předběžném nálezu z konce srpna, opatření však platilo jen do dnešního dne. Jihokorejská společnost oznámila, že se odvolá.

Podle předsedající soudkyně se Samsung při konstruování tabletu dostatečně vizuálně neodlišil od produktu Applu. Poukázala přitom na stejné přístroje od firem Asus, Acer a Toshiba, které podle ní dokazují, že je to možné. Zástupci Samsungu argumentovali studiemi tabletů společnosti, které byly zveřejněny ještě před registrací designových prvků iPadu. Soudkyni však nepřesvědčili. 

Jihokorejské mateřské firmě proto soud zakázal v Německu prodávat tablety, které vykazují podobnosti s konkurenčními zařízeními od Applu, pod něž spadá pravoúhlý formát se zaoblenými rohy a zakulacenou zadní částí. Pro německou dceřinou společnost Samsungu tento zákaz platí celoevropsky. Zákaz se týká jen prodeje přímo od výrobce. Pokud distributoři získají Galaxy Tab 10.1 odjinud, mohou ho v Německu nabízet.

Jan Kužník z Technetu:

„Apple se samozřejmě snaží. Dalo se očekávat, že by se tablety Samsungu v Německu dobře prodávaly.“


Německé předběžné opatření původně platilo také ve většině zemí Evropské unie. Kvůli právním nejasnostem ho ale tamní justice později omezila jen na Německo. Jihokorejský výrobce kvůli tomu nemohl představit svou novinku na prestižním berlínském veletrhu elektroniky IFA, který skončil tento týden. Z něj po dalším rozhodnutí düsseldorfského soudu musel stáhnout i svůj tablet Galaxy Tab 7.7, vůči němuž má Apple stejné výhrady jako k jeho větší obdobě. „Samsung samozřejmě respektuje rozhodnutí soudu. A proto nebudeme na veletrhu náš nový tablet vystavovat,“ prohlásila společnost.

Americká společnost tvrdí, že ploché přenosné počítače od Samsungu svým vzhledem porušují registrovaný design iPadů, který si Apple nechal v Evropě patentovat v roce 2004. Právní pře v Německu je jen jednou z řady, kterou oba přední výrobci komunikační a zábavní techniky v rámci konkurenčního boje ve světě vedou. Apple už dříve Samsung ze stejných důvodů zažaloval v USA, v Austrálii nebo naposledy v Japonsku. Jihokorejská firma odpověděla sérií protižalob. Celkem vedou obě firmy v současnosti 19 soudních sporů.

Apple
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Hufton + Crow

Další se týkají i technického vybavení a softwaru tabletů a chytrých mobilních telefonů. Podle expertů to souvisí s nástupem internetového gigantu Google do tohoto odvětví, neboť konkurenti Applu vybavují své přístroje převážně jeho operačním systémem Android. Do soudních pří se dostávají snad všichni výrobci na světě. Nejvíc žalob podala finská Nokia, ale nejtěžší boje se odehrávají mezi Applem, Samsungem a HTC. „Ono to zas tak horké nebude, většinou se domluví mimosoudně,“ tvrdí však Luděk Vokáč ze serveru Mobil.cz.