Miliardář Vítek zchudne o 400 milionů

Praha – Realitní magnát, miliardář Radovan Vítek, musí podle rozhodnutí arbitrážního soudu zaplatit pokutu 300 milionů korun a dalších zhruba 100 milionů na úrocích. Smluvní pokutu Vítek dostal za to, že v roce 2004 neprovedl dohodnutý obchod s pozemky na pražském Proseku. Ve svém nejnovějším vydání to píše časopis Týden. Vítek byl v září 2004 obviněn z přípravy obchodu se ženami, nakonec byl ale osvobozen. Kvůli podezření si pobyl necelé dva měsíce ve vazbě. Vítek vlastní realitní společnost Czech Property Investments, která za letošní první pololetí zvýšila meziročně čistý zisk přibližně pětinásobně na 401,1 milionu korun. Tržby firmy vzrostly na 1,03 miliardy korun ze 439,9 milionu za stejné období loňského roku.

Vítek slíbené pozemky, které vlastnil, podle Týdne neprodal kvůli tomu, že v té době měl od státního zástupce zmrazený majetek a byl ve vazbě pro podezření z kuplířství. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře přesto Vítkovi nařídil zaplatit protistraně stamilionovou sankci. „Uplatnění pokuty je v rozporu se zákonem a dobrými mravy,“ kritizoval rozhodnutí arbitrů Vítkův právník Tomáš Rybář, který se tomuto verdiktu hodlá bránit u tuzemských soudů. Týden ale upozornil na to, že ani podání žaloby na jeho zrušení zřejmě neumožní odložit platbu 400 milionů korun. 

Vítek: Zajištění majetku bylo zrušeno jako protiprávní

Pokud by nakonec Vítek soudní spor prohrál, hodlá se soudit se státem, který podle podnikatele pochybil. Podle Vítka byl zmrazen velký majetek, který neodpovídal tehdejším obviněním. Za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem by tak podle Vítka měl zodpovídat stát.

Video 400 milionů pokuty pro Radovana Vítka
video

400 milionů pokuty pro Radovana Vítka

CPI vlastní v Česku, hlavně na severu Čech a na Moravě, kolem 12 600 nájemních bytů. Je tak po společnosti RPG Byty Zdeňka Bakaly druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. Skupina CPI kontroluje a spravuje kromě bytů také stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, kolem 60 000 čtverečních metrů kanceláří, 17 hotelů, loni na podzim získala průmyslový areál v Brandýse nad Labem.