Gazdík: Vyšší DPH může vykompenzovat podpora knihoven

Praha – Problém se zvýšením sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u knih by podle šéfa poslaneckého klubu vládní strany TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka vyřešila výrazně vyšší podpora knihoven, jež by pak mohly nakupovat ve větším počtu kvalitní tituly. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mu už prý i slíbil, že bude pro tento nápad hledat v rozpočtu rezervy. Gazdík to řekl v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt. Změnu zákona o DPH ale musí ještě posoudit Senát, kde má většinu ČSSD, která se změnou daní nesouhlasí. Zákon také musí podepsat prezident.

Gazdík jako jeden z prvních poslanců chtěl zamezit zvýšení DPH u knih. Vládní koalice se přesto nedávno dohodla, že v ČR budou v roce 2012 platit dvě sazby DPH ve výši 14 a 20 procent. O rok později se sjednotí na 17,5 procenta. Zvýšení daní tak bude znamenat vedle zdražení knih a novin i dražší potraviny, léky, sociální a zdravotní služby, městskou hromadnou dopravu, vstupenky na kulturu a sport, vodu a teplo. „Už několik dní pilně jednám s knihkupci a nakladateli, s ministerstvem financí a ministrem kultury a snažím se najít způsob, jak toto podle mě chybné rozhodnutí napravit,“ řekl k plánovanému zvýšení DPH u knih a tisku Gazdík. Podle něj by měla být cílem podpora hodnotnější literatury a učebních textů.

Petr Gazík, TOP 09: 

„Nabízí se velmi elegantní řešení a tím je výrazné zvýšení podpory knihoven, které by tyto kvalitní tituly mohly odkupovat ve vyšších počtech - třeba 500 kusů.“


Gazdík by v této souvislosti uvítal, kdyby na ministerstvu kultury vznikla komise složená ze zástupců umělecké, kulturní a akademické sféry, která by projekt posvětila, a ministerstvo by garantovalo, že knihovny odeberou 500 kusů vybrané publikace. Díky tomu by vydání knihy výrazně zlevnilo, protože nakladatel by měl garantováno, že se mu zaplatí minimálně tisk, vysvětlil Gazdík.

Vyšší DPH u knih může zhoršit české vzdělání 

Proti zvýšení sazby DPH u knih několikrát protestovali knihkupci a nakladatelé. Upozorňovali na to, že nejen zdraží knihy, ale radikálně klesne i produkce nových titulů, zejména učebnic, odborných publikací a překladů. V konečném důsledku to tak podle nich může mít devastující vliv na knižní trh i vzdělanost národa. 

Změnu zákona o DPH ale musí ještě posoudit Senát, kde má většinu ČSSD, která se změnou daní nesouhlasí. Zákon také musí podepsat prezident.