Tři nejdražší města v Asii: Singapur, Tokio, Hongkong

Hongkong - Tři nejdražší města v Asii jsou Singapur, japonské Tokio a čínský Hongkong. Platí to alespoň z hlediska životních nákladů. V Hongkongu jsou ceny jídla a bydlení dokonce dražší než v hlavním městě Čínské lidové republiky Pekingu. Cenovou dostupnost si udržuje například indická Bombaj.

Hongkong je jedno z nejvýznamnějších ekonomických a obchodních center. Život tu ale nepatří ale k nejlevnějším a velmi drahé zde může být i dovolená. Ceny jídla totiž nezahrnují nápoje a celková částka tak bývá vyšší než v Pekingu nebo v Bombaji. „Ale ne o tolik jako v Singapuru a Tokiu, kde může být stolování ještě o 50 procent dražší než v Hongkongu,“ upozorňuje Cathy Yang, reportérka agentury Reuters.

Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové

Nedávné průzkumy UBS ukazují, že Tokio vrátil mezi nejdražší města Asie především silný jen. „Co letos jasně udává pořadí, jsou směnné kurzy,“ říká Alexander Kobler, ředitel UBS. V Singapuru by mohla být situace horší, kdyby lidé platili měnou, která je vázána na americký dolar. Takovou je například hongkongský dolar.

„Turistické pronájmy se už zvedly o dvacet až třicet procent. To nás nutí poohlížet se po nových lokalitách, abychom mohli udržet současnou cenovou hladinu,“ vypráví ředitel Aquy David Yeo.

Levně a spokojeně

Ve městě, jakým je Hongkong, vyhledávaném mnoha zahraničními investory, ceny nemovitostí výrazně rostou a tlačí tak nahoru životní náklady. „Letos už nájmy podražily o 15 procent a ceny stále rostou,“ informuje ředitel UBS Kobler. Místem, kde se dá v Asii žít naopak levně a spokojeně, je podle UBS indická Bombaj. Tam vidí odborníci ještě velký potenciál pro růst cenové hladiny.