3D tiskárny posouvají hranice kreativity zas o kus dál

New York – Americká firma z newyorského Brooklynu vyvinula nové 3D tiskárny, které si může dovolit téměř kdokoliv. Tiskárna dokáže vytvořit jakýkoliv trojrozměrný předmět do velikosti 13 centimetrů. Firma sází na lidskou touhu tvořit vlastní originály. Možnosti lidské kreativity se tak posunuly zase o kus dál.

O 3D tiskárnách, které z plastu vytvoří téměř jakékoliv trojrozměrné objekty, jsme zde již psali. Americká firma MakerBot Industries se teď ale rozhodla oslovit obyčejné zákazníky a nabízí stroj, který si může dovolit téměř kdokoliv. Firma hraje na osvědčenou notu lidské kreativity a touhu tvořit vlastní originály. 

Firma si od své 3D tiskárny slibuje revoluci. Vyznává jednoduchou obchodní filozofii – proč si kupovat třeba šachy, když si je můžete doma navrhnout a stvořit po svém. 3D tiskárny v současnosti představují to nejmodernější, co nabízí výroba trojrozměrných předmětů. 

Tiskárna používá stejný plast jako stavebnice lego

Použití je jednoduché. Svůj návrh uložíte na paměťovou SD kartu, kterou vložíte do tiskárny nebo ji připojíte k počítači, a poté jen zmáčknete tlačítko start na ovládacím panelu. Tryska tiskárny pak postupně kreslí pomocí rozpuštěného plastu jednotlivé vrstvy, které se k sobě spojují. Před vámi roste vrstvu po vrstvě předmět, který jste si navrhli. Použitým materiálem je ABS plast, který se používá například k výrobě lega. Při zpracování v tiskárně se ohřeje na 220 stupňů Celsia. 

Video 3D tiskárny
video

3D tiskárny

Thing-O-Matic, tedy něco jako automat na věci, je schopný udělat podle počítačového návrhu v podstatě cokoli, co se šířkou a průměrem vejde do 13 centimetrů. Komu to přijde málo, poskládá si větší předměty z několika jednotlivých dílů. Pak už záleží jen na představivosti. Když už jednou tenhle stroj máte, není problém vyrobit si i některé jeho části. 

Skutečný kutil ocení, že zařízení může dostat ve dvou verzích. Složené, nebo jako stavebnici. Ve srovnání s konkurencí stlačila firma MakerBot Industries cenu pořádně dolů. Nesestavený Thing-O-Matic vyjde v přepočtu asi na 22 500 korun. 

„Lidé si Thing-O-Matic pořizují, protože chtějí tvořit něco vlastního. Chtějí být součástí budoucnosti, ne si jen věci kupovat. Také si můžete různé nápady stáhnout z internetových stránek a vytisknout si pár praktických předmětů. Třeba věšáky na oblečení. Jiné budete mít jen tak pro radost,“ říká Bre Pettis, ředitel společnosti MakerBot Industries. 

Tiskárnu používá i NASA

Firma MakerBot už prodala přes 5 tisíc domácích trojrozměrných tiskáren a kromě vlastního designu spoléhá především na své zákazníky. Právě oni tvoří komunitu, která si mezi sebou čile vyměňuje návrhy a vzory všeho, co se dá s pomocí 3D tiskárny stvořit. Najdete tam otvíráky na lahve, poličky na knihy, stojany na notebooky nebo třeba kroužky na koupelnové závěsy. 

3D tiskárna je zábavná, ale může posloužit i ryze prakticky. Jednu si například koupila NASA a vyrábí si na ní modely. Hlavním heslem firmy ale zůstává kreativita. Její motto zní: „Jediné, co chci, je být tím, kdo tvoří nové věci a přemýšlí o nich.“