Evropský průmysl se vrátil k růstu, dlouho ho ale zřejmě neudrží

Brusel – Průmyslová výroba v eurozóně v červenci meziměsíčně vzrostla o procento a v celé Evropské unii o 1,1 procenta. V červnu v eurozóně zaznamenala propad o 0,8 procenta a o 1,2 procenta v Evropské unii. Obrat ekonomové vesměs očekávali. Růst evropskému průmyslu ale podle nich nejspíš nevydrží dlouho. Meziročně průmyslová výroba v červenci v eurozóně vzrostla o 4,2 procenta a v unii o 3,6 procenta.

V meziměsíčním srovnání se v EU zvýšila produkce kapitálového zboží. Naopak klesla výroba energie a propad statistici zaznamenali také u netrvanlivého spotřebního zboží.

I když červencová čísla vypadají v porovnání s červnem slibně, podle odborníků to dlouho nevydrží. Howard Archer z IHS Global Insight připomněl poslední průzkumy, podle kterých výrobní aktivita klesá a zaměstnanost ve výrobním sektoru dosáhla v srpnu jedenáctiměsíčního minima. To podle něj vzbuzuje další obavy ohledně pracovního trhu v eurozóně.

Průmyslová výroba v EU a v eurozóně
Průmyslová výroba v EU a v eurozóně

Podle Marka Valliho z banky UniCredit za červencovými dobrými výsledky, které se ale více méně čekaly, jsou data z Německa. Lze ale podle něj očekávat, že výsledky se začnou nyní zhoršovat. „V Itálii a Španělsku je průmysl již v recesi,“ upozornil.

Největší meziměsíční růst Eurostat pro červenec hlásí z Estonska, Německa a Řecka. Ve všech těchto zemích si průmysl polepšil o více než čtyři procenta. Největší propad patří Slovensku, kde průmyslová výroba sklouzla o 3,4 procenta. V Česku výroba de facto stagnovala. Oproti červnu přidala o pouhou desetinu procenta.