Některé jaderné elektrárny neprojdou zátěžovou zkouškou

Londýn - Jaderné elektrárny, které jsou starší 40 let, možná neprojdou zátěžovými testy. Řekl to šéf Agentury pro atomovou energii (NEA) Ron Cameron, podle něhož je i možné, že část elektráren bude muset skončit. Údajně se jedná až o 143 reaktorů napříč Evropou. Předběžné výsledky zkoušek, při nichž se bude testovat odolnost evropských elektráren, budou zveřejněny dnes.

„Myslím, že bude několik reaktorů, kde to rozhodnutí bude opravdu těžké. Nakonec to ale bude přísně ekonomické rozhodnutí,“ řekl Cameron. Náklady na modernizaci totiž mohou být tak vysoké, že zastaralým elektrárnám už by se provoz nevyplatil.

Výsledek testů by neměl mít dopad na české jaderné elektrárny. Nejstarší tuzemská jaderná elektrárna Dukovany totiž zahájila provoz až v roce 1985, tedy před 26 lety, a jaderná elektrárna Temelín až na konci roku 2000.

Lekce z Fukušimy bude základem

Evropské úřady zátěžové zkoušky jaderných elektráren nařídily po krizi v Japonsku, kde z tamní elektrárny Fukušima po březnovém zemětřesení unikl značný objem radioaktivity. Testuje se například i to, jak by elektrárnu poškodila havárie letadla, s čímž zátěžové zkoušky ve Spojených státech nepočítaly. „Lekce z Fukušimy a výsledky na základě zátěžových testů budou základem pro společná opatření,“ uvedl eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

„Náročnost těch zkoušek je mnohem vyšší právě proto, že jsme přidali faktor havárie letadla,“ upozornil Cameron. I když předběžné výsledky mají být zveřejněny ve čtvrtek, Slovensko už dnes oznámilo, že jeho dvě jaderné elektrárny jsou bezpečné a spolehlivé.

Po havárii v Japonsku se v některých zemích zvedla vlna odporu vůči jaderné energetice, v Evropě to je znát hlavně na postoji Německa. To má v úmyslu jaderné elektrárny postupně úplně vyřadit z provozu. Jinak se k jaderné energetice staví Velká Británie, která elektrárny nejenže neruší, ale počítá s výstavbou nových. Do roku 2025 hodlá uvést do provozu celkem šest nových reaktorů. EDF Energy, což je britská součást francouzského koncernu Electricité de France, chce čtyři reaktory postavit v Británii.

Video Jaderné elektrárny možná neprojdou zátěžovými testy
video

Jaderné elektrárny možná neprojdou zátěžovými testy