Během druhého čtvrtletí řecká ekonomika meziročně klesla o 7,3 procenta a zmírnila propad z 8,1 procenta v prvních třech měsících roku. Za celý loňský rok řecká ekonomika oslabila o 4,4 procenta po dvouprocetním poklesu v roce 2009.
V současnosti Atény neplní podmínky rozpočtového deficitu stanovené Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem pro získání finanční pomoci. Vláda z toho viní mnohem horší recesi, než vůbec čekala, která výrazně snížila rozpočtové příjmy. Z toho důvodu vláda o víkendu schválila novou daň z realit, která jí má pomoci zvýšit příjmy a dosáhnout letos plánovaného schodku 7,6 procenta HDP.
Podle Venizelose jsou problémem i masivní daňové úniky. Podle něj pouze 160 tisíc Řeků uvedlo, že mají roční příjem nad 50 tisíc eur (1,23 milionu korun), a 25 tisíc přiznává příjmy nad 100 tisíc eur.
V loňském roce se Řecko stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a MMF mají Atény postupně získat 110 miliard eur. Řecko musí na oplátku razantně šetřit a provést úsporné reformy. Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se proto s MMF letos v červenci dohodla na druhém záchranném balíku ve výši 109 miliard eur. K němu už ale přispějí i soukromí věřitelé, kterými jsou zejména bankovní instituce.