Roman: Odešel jsem ve správnou chvíli

Praha – Přestože pro řadu lidí přišel odchod šéfa energetického gigantu ČEZ jako rána z čistého nebe, Martin Roman o této možnosti přemýšlel minimálně rok. V jediném rozhovoru, který poskytl Hospodářským novinám, uvedl, že nečekal na doběhnutí mandátu, jehož konec se blížil se začátkem příštího roku. Pro ČEZ však bude pracovat i nadále, na postu šéfa dozorčí rady.

„Já byl ředitelem velkých firem osmnáct let, a to je víc než průměr těch, co odcházejí do dozorčí rady v důchodovém věku,“ uvádí rozhovor Martin Roman, který ve středu složil svou funkci a na jeho místo nastoupil dosavadní výkonný ředitel firmy Daniel Beneš. „Schopnost odejít ve správnou chvíli je základní manažerská dovednost,“ dodal. 

Roman informoval zástupce státu o záměru odejít z čela ČEZu na přelomu roku a už v tu chvíli věděl, že s ním premiér Petr Nečas v nejvyšší pozici českého energetického molochu nepočítá. Navíc Roman doufá, že jeho posun do dozorčí rady mu umožní více se věnovat strategii firmy: „Je to určitě dostavba Temelína a boj o ceny hnědého uhlí.“ 

Martin Roman, bývalý generální ředitel ČEZu a nový šéf dozorčí rady firmy

„Pokud je firma úspěšná, je logické, že se generální ředitel posune na post šéfa dozorčí rady… Poprvé jsem o svém úmyslu řekl předsedovi dozorčí rady loni na podzim.“ 

Bývalý šéf ČEZu hodnotí své téměř osmileté působení ve firmě jako úspěšné. Dodává, že firma zmnohonásobila roční zisk na 40 až 50 miliard korun a je v dobré kondici, přestože zaznívají názory, že nezvládl úplně zcela expanzi do zahraničí. Mezi takové ohlasy se zařadily i výtky premiéra Nečase. 

Český energetický gigant ČEZ
Zdroj: Jan Rasch/isifa/Euro

Roman: Nedovedu si představit žádnou jinou nabídku než práci pro ČEZ 

Ovšem podle Romana byly kroky společnosti správné a nic zásadního by zpětně neměnil. „Každou transakci jsme dělali s nějlepším vědomím vydělat akcionářům peníze. Veškeré akce byly ziskové,“ hájí se. Roman míní, že bude prací pro firmu žít i nadále: „Nad ničím jiným neuvažuji a nedovedu si představit žádnou jinou nabídku, kterou bych teď přijal.“ 

O přesunu do politiky Roman neuvažuje. „Jinou kompetenci potřebujete na to řídit firmu a jinou na to být politikem,“ zdůvodnil Roman, jehož role v dozorčí radě bude ještě více politická než dosud. 

MF Dnes: Roman měl podíl na kontraktech Mostecké uhelné a Škody Holding 

Jméno bývalého šéfa ČEZu navíc podle Mladé fronty Dnes figuruje ve struktuře firem a účtů ve švýcarských bankách, které měly vztah ke skupině Appian. V dokumentech, které má k dispozici, je Roman zapsaný jako jeden z takzvaných beneficientů - měl mít tedy prospěch z majetku spravovaného další společností. Skupina Appian ovládla v Česku Mosteckou uhelnou a taky plzeňskou Škodu Holding. 

Těžba uhlí
Zdroj: ISIFA/VLP/Oldřich Hájek

Nečas na přímou otázku, zda informace týkající se Škody byly jedním z důvodů Romanova konce, ve středu během návštěvy v Izraeli pro deník odpověděl: „Musím s tím počítat, samozřejmě o tom vím. Ale Martin Roman by stejně skončil jako generální ředitel ČEZ příští rok v únoru tak jako tak.“

Vydáno pod