Miliardář Andrej Babiš vzdal boj s polskou PKN Orlen

Praha – Miliardář a majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš vzdal boj s polskou ropnou firmou PKN Orlen. Neodvolal se totiž proti rozhodnutí poslední arbitráže, kterou prohrál. „Proti tomu prostě nebylo odvolání,“ sdělil nejnovějšímu vydání časopisu Týden, které vyjde v pondělí, Babiš. Definitivně tak skončil jeden z největších firemních sporů minulé dekády.

Spor začal již v roce 2003, kdy se Babiš se státním koncernem PKN Orlen dohodl, že se budou společně podílet na privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Za podporu PKN Orlen měl mít Babiš možnost koupit kontrolní balíky v dceřiných firmách Unipetrolu - Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Poláci ale smlouvy nedodrželi.

Miliardář reagoval tím, že na PKN Orlen podal čtyři arbitrážní žaloby, z nichž v poslední požadoval celkové odškodnění téměř 20 miliard korun. Soud mu na konci loňského léta nedal za pravdu, ale Babiš se chystal verdikt napadnout, což nakonec neučinil. Uspěl pouze ve třetí arbitráži, kdy mu v roce 2009 musel PKN Orlen vyplatit za porušení smluv přibližně 2,45 miliardy korun.

Poláci zradili oba své partnery

Polákům se podařilo v roce 2005 zprivatizovat 63 procent Unipetrolu za 14,7 miliardy korun. Ve vítězném konsorciu byl s PKN Orlen Babiš a americká ropná společnost Conoco. Poláci se ale nakonec rozhodli oba partnery zradit a raději riskovat soudy, než prodat za dohodnuté ceny slíbené společnosti. Jejich hodnota totiž během ekonomického růstu výrazně vzrostla. Jednou už sice Babiš Unipetrol vlastnil. Vyhrál jej totiž sám v první privatizaci firmy již v roce 2001 za 11 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil.

0Andrej Babiš:

„Měl bych to za 11 miliard korun a s výkupem drobných akcionářů za 15 miliard - a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné.“


Agrofert Holding patří k největším firmám v ČR a neustále roste. Naposledy mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)povolil ovládnutí Mlékárny Hlinsko. Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma. Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva.