Trichet: Finanční situace Španělska se značně zlepšila

Madrid – Situace Španělska se lepší, finančně si vede výrazně lépe. Uvedl to prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet v rozhovoru pro list Expansion. Španělští politici nicméně musí dál zůstat ostražití. Tamní vláda se nyní pomocí úsporných opatření snaží zabránit tomu, aby byla země zasažena podobnou dluhovou krizí jako Řecko.

Tuto snahu však komplikuje skutečnost, že španělská ekonomika se potýká se slabým růstem. „Španělsko musí nadále klást mimořádný důraz na rezolutní uplatňování nových strukturálních reforem s cílem dosáhnout co nejsilnějšího růstu (ekonomiky), zlepšit produktivitu a obnovit důvěru investorů,“ uvedl Trichet.

Španělsko již například představilo nové pracovní zákony, které zjednodušují přijímání a propouštění zaměstnanců a brání nadměrnému růstu mezd. Země se tak snaží posílit svou konkurenceschopnost a produktivitu i bojovat s extrémně vysokou nezaměstnaností. Ta v červenci vystoupala na 21,2, a je tak nejvyšší napříč celou Evropskou unií.

Španělská vláda a opoziční lidovci také chtějí vložit do ústavy klauzuli, která zavede limit pro státní dluh. Následuje tak příklad řady evropských států. Podle premiéra Josého Zapatera má tento krok dokázat španělské odhodlání zajistit dlouhodobě udržitelné veřejné finance. Jako první země eurozóny už také Španělsko zakotvilo do ústavy rozpočtový deficit.

Španělský veřejný dluh v prvním čtvrtletí vystoupal na 63,6 procenta hrubého domácího produktu. I když Španělsko podobně jako další země na jihu eurozóny narazilo na nedůvěru finančních trhů, jeho dluh stále zůstává v porovnání s okolními státy poměrně nízký. Půměr zadluženosti v eurozóně byl na konci loňského roku na úrovni 85,1 procenta. Například italský dluh už přesáhl hranici 120 procent HDP.

Evropská centrální banka minulý měsíc obnovila program nákupu státních dluhopisů ve snaze zabránit šíření dluhové krize do Španělska a Itálie. Ratingová agentura Standard & Poor's dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň na známku A. Hlavním důvodem je horší výhled ekonomiky, ale také nejistota na politické scéně. Trichet v souvislosti s tím vyzval evropské banky k posílení jejich bilance a zlepšení odolnosti vůči krizi.