Moody's snížila rating KBC. Bojí se o závazky banky

Brusel – Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes přistoupila ke snížení ratingové známky belgické bankovní a pojišťovací skupiny KBC. Jako důvod mimo jiné uvedla zrušení burzovního prodeje akcií dceřiné ČSOB. Svůj krok agentura vysvětlila hlavně zvýšenou nejistotou ohledně schopnosti KBC splatit včas státní pomoc, kterou dostala za finanční krize. Akcie skupiny v reakci na zprávu po oznámení klesly o 1,3 procenta.

Moody's zároveň snížila KBC ratingy dlouhodobých nadřízených dluhů a vkladů o jeden stupeň na A1. Je to pět stupňů pod nejvyšší známkou Aaa. Moody's se totiž obavá, zda bude moci skupina splatit včas státní pomoc a zároveň si udržet kapitálovou přiměřenost na osmi procentech. Tato nejistota vznikla v důsledku změn a odkladů v plánu KBC na prodej aktiv.

KBC

„Rozhodnutí Moody's není žádné překvapení a odpovídá očekáváním, jejich rating je nyní na úrovni známek agentur Fitch a S&P.“


Analytici: Snížení ratingu KBC se dalo čekat

S vyjádřením KBC souhlasí i analytici. „Snížení ratingu KBC agenturou Moody's se dalo očekávat, protože měla rating vyšší, než jaký přiřadily KBC ostatní dvě velké ratingové agentury, tedy S&P a Fitch. Pro ČSOB toto snížení nemá žádný přímý vliv,“ prohlásil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Dodal, že ČSOB by se mohlo snižování ratingu dotknout pouze v případě, že by se KBC skutečně nepodařilo prodat dostatek aktiv v žádoucím čase a ratingové agentury by jí dál snižovaly rating: „V takovém případě by se dalo spekulovat o tom, že by management KBC musel přijít s novým krizovým scénářem prodeje aktiv a třeba by se v extrémním případě mohl na pořad dne dostat opět prodej ČSOB, který byl nedávno zrušen.“

V době počátků finanční krize uzavřela KBC s Evropskou komisí dohodu, která schvaluje sedm miliard eur (174 miliard korun) státní pomoci pod podmínkou, že KBC prodá některé majetky. KBC pak ale tento plán se souhlasem komise pozměnila a zejména zrušila plánované uvedení akcií ČSOB na burzu i prodej akcií maďarské K&H Bank. Neúspěchem skončil plán prodeje divize privátního bankovnictví KBL.

Původně KBC plánovala uvést na pražskou burzu 30 až 40 procent akcií ČSOB loni v dubnu či květnu. Termín pak postupně odkládala a v červenci akci zrušila. Za tímto krokem jsou podle KBC dopady některých změn v regulaci odvětví a obtíže s prodejem akcií maďarské K&H Bank.