Dukovany se možná po roce 2020 dočkají pátého bloku

Třebíč – Vláda počítá s prodloužením životnosti současných čtyř bloků v Jaderné elektrárně Dukovany a výhledově plánuje případnou stavbu pátého bloku po roce 2020. Termín zatím nelze upřesnit, napovědět by mohla aktualizovaná státní energetická koncepce, kterou by měla vláda projednat do konce letošního roku. Na konferenci Energetické Třebíčsko 2011 to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Elektrárenský gigant ČEZ už sice pro výstavbu nových Dukovan vykoupil pozemky a geologický i seizmický průzkum mu potvrdil vhodnost lokality, od té doby se ale nic neděje. Stát zatím nemá energetickou koncepci, ve které by s výstavbou v Dukovanech počítal. Zaměřuje se pouze na Temelín. 

„Dukovany přicházejí v úvahu po dostavbě dalších dvou bloků v Temelíně,“ řekl ministr. Temelín má podle něj nespornou výhodu v tom, že z původních čtyř bloků byly zatím postaveny jen dva. „Půjde tedy jen o dostavbu, v Dukovanech by šlo o novou výstavbu,“ dodal Kocourek. Podle něj počítá vláda při aktualizaci energetické koncepce s tím, že kvůli konkurenceschopnosti domácí ekonomiky bude nutné posílení jaderné energetiky.  

Vladimír Měrka, předseda sdružení Energoregion 2020: 

„Prodloužení životnosti současných čtyř bloků pro nás znamená obživu, ale potřebujeme vidět delší perspektivu. Spokojen jsem jen napůl, výstavba pátého bloku je zatím v nedohlednu.“

Regionální politici se v Třebíči dohodli, že budou prosazovat, aby projednávaná energetická koncepce s novým blokem v Dukovanech počítala. „Výstavba JE je dlouhodobá záležitost, trvá sedmnáct let a my potřebujeme mít perspektivu alespoň těch 17 až 20 let, že stát nezmění názor,“ podotkl Martin Uhlíř, manažer dostavby JE Dukovany. Podle ministra Kocourka, chce vláda koncepci předložit v Parlamentu ke schválení ještě v letošním roce.

Energoregion sdružuje téměř 130 obcí z okolí elektrárny. Obce vyjadřují jaderné energetice velkou podporu. „Elektrárna pro nás není strašák, obce jsou si naopak vědomy jejího přínosu pro zaměstnanost v regionu,“ řekl Měrka. Třebíčsko je dlouhodobě hospodářsky nejslabším regionem Vysočiny. Nezaměstnanost tam v srpnu dosáhla 10,8 procenta. Práci si hledalo asi 6 500 lidí. 

Dnešní konference měla podle organizátorů zahájit proces směřující k zachování jaderné energetiky v regionu. K její organizaci se spojilo město Třebíč, Západomoravská vysoká škola, hospodářská komora a sdružení Energoregion 2020. „Třebíčsko by mělo vyslat jasný signál do vyšších pater státní správy, že má zájem o pokračování dukovanské elektrárny. Jedinou zárukou zachování těžce vydobytého jaderného know-how je stavba nového bloku,“ uvedl manažer konference Libor Fejta. 

Dukovany jsou v provozu přes čtvrt století

Atomové bloky měly původně instalován výkon 440 MW. Jejich výkonnost se zvyšuje od roku 2005. Díky obměně zařízení se nejprve postupně u každého bloku dostala na zhruba 460 MW. Teď se provádí další etapa modernizace. Elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu, zatímco mladší atomová elektrárna v jihočeském Temelíně vyprodukovala 13,82 TWh. V tomto roce mají Dukovany v plánu výrobu 14,322 TWh elektřiny.

Reportáž Radovana Daňka (zdroj: ČT24)