Dolarových milionářů v ČR loni přibylo skoro o třetinu

Praha – V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o více než 29 procent, přes milion dolarů mělo 16 200 lidí. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a Merrill Lynch Global Wealth Management, kterou dnes prezentovala Capgemini. V tuzemsku tak bylo více boháčů než například v sousedním Polsku.

„Rostoucí počet velmi bohatých lidí v ČR reflektuje fakt, že loni se ekonomická situace mírně zlepšila. Druhým důvodem je to, že v české společnosti se postupně rozevírají nůžky mezi domácnostmi s nízkými a vysokými příjmy,“ vysvětlil analytik Patria Finance David Marek.

Robert Bezecný, daňový poradce z Deloitte:

„Nezanedbatelný vliv má příznivé daňové prostředí. Pokud se bavíme o dolarových milionářích, tak už to není jen deset nejbohatších Čechů, ale jsou to šéfové nadnárodních firem nebo středně velkých firem.“


Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Celosvětově už je milionářů víc než před finanční krizí

Celosvětově počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů překonal hranici z předkrizového roku 2007. Oproti loňskému roku má takový majetek o 8,2 procenta lidí více. Jedenáct milionů boháčů tak drží jmění dosahující téměř 43 bilionů dolarů. Polovina veškerých milionářů pochází ze Spojených států, Japonska a Německa. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Mezi 12 zeměmi s nejvíce boháči se poprvé objevila Indie. Oblast Asie a Tichomoří také poprvé předstihla v počtu milionářů i ve výši investovatelného majetku Evropu a zaujímá druhé místo za severní Amerikou.

Největší nárůst milionářů zaznamenaly Hongkong, Vietnam, Polsko, Srí Lanka a Švédsko. „Největší nárůsty zaznamenaly asijské země. Během krize asijské země zaznamenaly nejmenší pokles hrubého domácího produktu a po krizi naopak nejvíc rostly,“ podotkl Jiří Briford z české pobočky Capgemini.

Podnikatelka
Podnikatelka

Žen je mezi milionáři sotva třetina

Zhruba dvě procenta milionářů tvoří mladí lidé do 31 let. Dalších 15 procent lidé mezi 31 a 45 lety. Největší podíl žen mezi milionáři je v severní Americe, kde tvoří 37 procent boháčů. V druhém Japonsku mají ženy podíl 32 procent.

Seznam těch úplně nejbohatších vydává časopis Forbes. Nejbohatším Čechem je s devíti miliardami dolarů stále majitel společnosti PPF Petr Kellner. Vládcem světových boháčů je ale Mexičan Carlos Slim Helú. Jeho telekomunikační impérium už mu vyneslo víc než 74 miliard dolarů.